Aktualizacja strony została wstrzymana

Brooklyn: Kolejny skandal molestowania seksualnego w środowisku ortodoksyjnych Żydów

Chasydzki Żyd, 24-letni Moshe Spitzer z brooklyńskiego Borough Park został oskarżony o 135 przypadków molestowania seksualnego nastoletniego chłopca – stwierdza komunikat prokuratora rejonu Brooklyn, Charles Hynes.

Sprawa jest na tyle unikalna, że ofiara, mieszkająca w dzielnicy ściśle nadzorowanej przez żydowską społeczność, kooperowała z wymiarem sprawiedliwości. „Otwarta komunikacja pomiędzy społecznościami i służbami porządkowymi jest podstawą do walki z przestępczością i cieszymy się, że w tym przypadku ofiara zwróciła się do nas.” – powiedział rzecznik prokuratora, Jerry Schmetterer.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że Moshe Spitzer zaczął 4 lata temu molestować seksualnie, wtedy 14-letniego chłopca, mieszkającego obok sąsiada,  spotykając się w wynajmowanych hotelach.

Tylko od października ubiegłego roku, co najmniej pięciu chasydzkich Żydów z samego tylko Brooklynu, zostało oskarżonych o molestowanie seksualne dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Praktyka pokazuje, że media nie są zainteresowane w uwypuklaniu przestępstw, których sprawcami są Żydzi.

Jak mówi Meir (Mark) Appel, działacz żydowskiego ruchu ukazującego molestowanie seksualne w środowisku żydowskim: „Cała sprawa polega na tym, że jesziwy [żydowskie szkoły] te sprawy tuszują. Boją się rozgłosu, nie chcą być pozywani do sądu.” Działalność Meir Appel z organizacji Am Echad, wyraża swoją troskę w ramach dbałości o wielkość Izraela. „Nie ma takiej drugiej społeczności na świecie jak nasza. Nie ma wspanialszego narodu na świecie niż Izrael (Am Yisroel)” – głosi Meri Appel.

W Stanach Zjednoczonych środowiska ortodoksyjnych Żydów unikają kontaktów ze służbami porządkowymi i  systemem sprawiedliwości, zalecając członkom swoich społeczności aby nawet kryminalne przestępstwa rozstrzygane były w ramach sądów rabinackich. Wiele zamkniętnych społeczności żydowskich, jak na przykład na Brooklynie, utrzymuje umundurowaną policję żydowską, która reaguje na każde wezwanie, nawet nie dopuszczając do interwencji policji nowojorskiej NYPD. Policja żydowska w sposób brutalny traktuje podejrzane dla nich osoby nie wywodzące się z żydowskich społeczności. Dochodziło do przypadków pobicia.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie Daily News


.