Kiszczak: „niszczyłem akta każdego, kto tego chciał”. O kim mówi szef bezpieki?

Aktualizacja: 2014-12-23 8:41 am

– Kiedy po 1989 roku ktokolwiek zwrócił się do mnie w sprawie niszczenia akt, zawsze je niszczyłem – powiedział gen. Czesław Kiszczak w rozmowie z „Super Expressem”.

Kiszczak udzielił wywiadu oczekując na proces w sprawie zabójstwa 9 górników podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. W rozmowie przyznaje, że nie ma wyrzutów sumienia z powodu tamtej zbrodni, choć jako szef MSW i współorganizator stanu wojennego odpowiadał za działania milicji i wojska.

Kiszczak przyznał się też odpytującym go dziennikarzom, że po 1989 roku wyświadczał przysługi pewnym, znanym także dzisiaj, ludziom. Stwierdził, że zniszczył wiele teczek, czyli dokumentów SB, w których znajdowały się m.in. informacje o agentach i osobach rozpracowywanych przez PRL-owską służbę. – Kiedy po 1989 roku ktokolwiek zwrócił się do mnie w sprawie niszczenia akt, zawsze je niszczyłem. Każdego – opowiadał Kiszczak, a jego żona dodała w wywiadzie: „szef biura przynosił teczkę, wtedy oddawał ją danemu człowiekowi i ten jeszcze w tym samym pomieszczeniu niszczył ją w niszczarce. I oryginały, i duplikaty”.

Czyje teczki niszczył Kiszczak? – To byli ludzie poważni. Pisarze, wielcy aktorzy i politycy – wylicza. Przyznał też, że widzi te osoby często w telewizji, jak na niego plują.

Źródło: tvrepublika.pl/ „Super Express”

ged

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78752 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]