Aktualizacja strony została wstrzymana

Zbrodniarz wojenny nowym ministrem Izraela?

Izraelski generał, który 4 lata temu odwołał swoja wizytę w Anglii w obawie przed aresztowaniem i oskarżeniem o zbrodnie wojenne zostanie prawdopodobnie nowym ministrem obrony Izraela.Nie będzie to pierwszy zbrodniarz na wysokim stanowisku w tym kraju. 58-letni Moshe „Boogie” Ya’alon zgodził się przyjąć pozycje ministra obrony w rządzie Benjamina Netanyahu. Problemy prawne generała zaczely się od decyzji o zamordowaniu jednego z liderów Hamasu Salaha Shehadeha w 2002 roku. Shehadeh wg Izraela był odpowiedzialny za produkcje rakiet wystrzeliwanych na terytorium Izraela. Zginął podczas bombardowania jego domu gdzie ukrywał się wraz z rodzina. Zginęło wtedy 14 osób w tym zona Shehadeha i jego 9 dzieci. Ya’alon został oskarżony przez grupy palestyńskie o pomoc w planowaniu ekspansji na Strefę Gazy. Z obawy przed aresztowaniem w Wlk Brytanii musiał on odwolać swoją wizytę w tym kraju w 2005 roku, gdzie miał uczestniczyć w imprezie organizowanej na rzecz opieki socjalnej nad izraelskimi żołnierzami (!).
Rozwścieczony ta sytuacja Ya’alon, który jest absolwentem brytyjskiej akademii wojskowej w Camberley, pisał w otwartym liście do Tony’ego Blaira: „Tak długo jak ja, syn zolnierza żydowskiej brygady w armii brytyjskiej, który poświęcił swoje życie walce z tymi, którzy atakują Izrael, zachód i jego kulturę (kultura zachodnia=kultura żydowska? -red), jestem zmuszony do rezygnacji z planów podróży do Wlk Brytanii w obawie przed aresztowaniem na podstawie bezpodstawnych, propagandowych zarzutów o zbrodnie wojenne, tak długo nie ma szans na sukces w naszej walce przeciwko wojującemu islamowi”.
Gorący orędownik bombardowania irańskich obiektów nuklearnych, Ya’alon byl szefem Sayaret Matkal, elity izraelskich komandosów, w czasie gdy Netanyahu byl rezerwista tej brygady. Po wstąpieniu do partii Likud został wybrany do Knessetu.
Ya’alon powrocil do wojska po wojnie Yom Kippur w 1973 roku, i słuzył jako rezerwista.W 1988 dowodził rajdem na wille lidera Organizacji Wyzwolenia Palestyny Khalila al-Wazira. Ludzie Ya’alona poderżnęli gardło ochroniarzowi willi, a po wdarciu się do środka zastrzelili palestyśskiego lidera na oczach jego dzieci.
Specyficzna sytuacja Izraela skutkuje tym ze na najwyższych stanowiskach państwowych często zasiadają wysocy ranga wojskowi, często mający na swym koncie masakry ludności cywilnej, którzy powinni być sadzeni jako zbrodniarze wojenni. Tymczasem za kratki trafić można za nazywanie bandyckim państwa w którym władzę sprawują mordercy.

za: eseswu.blogspot.com

Za: Nacjonalista.pl

 

Skip to content