Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Hoyos w sprawie biskupa Williamsona: „problem historyczny, a nie moralny”

W czasie pertraktacji z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X w sprawie zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów, ani Benedykt XVI, ani kardynał Dario Castrillon Hoyos nie znali opinii bp. Richarda Williamsonana na temat zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Ujawnił to sam kolumbijski purpurat i przewodniczący Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, powołanej w latach 80. przez Jana Pawła II do prowadzenia rozmów z Bractwem

W rozmowie z kolumbijskim dziennikiem „El Tiempo” kardynał Castrillon Hoyos oświadczył, że nawet gdyby wiedział o przekonaniach biskupa Williamsona, nie domagałby się od niego ich odwołania, ponieważ chodzi o „problem historyczny, a nie moralny”. – Gdyby jednak znane one były w Watykanie – dodał hierarcha – kierując się ostrożnością Ojciec Święty mógłby poradzić, aby chwilę zaczekano z cofnięciem ekskomuniki.

Kolumbijski kardynał zapewnił, że rozmów z lefebrystami nie prowadził nigdy sam, lecz były one „kolegialne”, a na samym początku brał w nich udział również kardynał Joseph Ratzinger. – Kiedy rozmawialiśmy o ekskomunice, nie był to nigdy dialog Castrilliona z Fellahem… Nie było ani jednego kroku uczynionego nie kolegialnie – zapewnił hierarcha.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl
Sprawa biskupa Williamsona. Kard. Hoyos: ”problem historyczny, a nie moralny”

.