Wszystko na sprzedaż, czyli jak oligarchia nadal rządzi Ukrainą

Mieszkający na Ukrainie Michał Kozak opisuje jak powierzchowna była rzekoma rewolucja nad Dnieprem. Zmienili się ludzie na szczycie lecz nie system.

Kozak napisał dla portalu Obserwator Finansowy artykuł w którym analizuje chocholi taniec kijowskich władz w sprawach tak dla nich kluczowych jak dostawy zachodniego uzbrojenia czy surowców. Jak pisze Kozak władze Ukrainy faktycznie odmówiły przyjęcia samolotów F-16 oferowanych przez Kanadyjczyków. Opisuje też kulisy zerwania kontraktu na dostawy węgla z RPA, za czym stać miał szef administracji prezydenta Jurij Łożkin, który wystapił w charakterze lobbysty oligarchów zainteresowanych w pośredniczeniu w imporcie węgla z Rosji. W grupie tej znajdują się „mocne nazwiska” z otoczenia zarówno Janukowycza, jak i obecnego prezydenta Petro Poroszenki.

Kozak twierdzi również, że ukraińskie władze dokonały faktycznej likwidacji własnej floty, tylko po to aby przebazować ją z Odessy do Mikołajowa (gdzie nie ma odpowiednich warunków dla jej stacjonowania) i tym samym rzucić na łup prywatyzacji atrakcyjne, powojskowe tereny w pierwszym z tych miast. Poroszenko odstąpił od pomysłu rozwoju floty, także dlatego, że według Kozaka, to właśnie należąca do obecnego prezydenta stocznia otrzyma kotrakty na remonty przestarzałych i w rzeczywistości nadających się tylko na złom okrętów, których uwolnienie z Krymu kijowskie władze negocjują z Rosjanami.

obserwatorfinansowy.pl/kresy.pl

Za: Kresy,pl (17 grudnia 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/wszystko-na-sprzedaz-czyli-jak-oligarchia-nadal-rzadzi-ukraina

Skip to content