Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy będą kontrolować część polskiej przestrzeni powietrznej

Niemcy przejmują kontrolę nad częścią polskiej przestrzeni powietrznej. To efekt decyzji prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z września, która dziś wchodzi w życie – poinformował poseł Jerzy Polaczek (były minister transportu).

Na podstawie tej decyzji Berlin będzie zapewniał służby ruchu lotniczego nad częścią terytorium Polski. Chodzi m.in. o przestrzeń nad Szczecinem i wyspą Wolin.

Poseł Jerzy Polaczek powiedział, że jest to skandaliczna decyzja, która została podjęta przez urząd bezprawnie i z pominięciem kompetencji właściwego ministra i Sejmu.

Jest to na tyle bezprecedensowa sytuacja, że należy postawić nie tylko pytanie o odpowiedzialność natury politycznej. Mówimy tu o odjęciu fragmentu polskiej suwerenności nad częścią polskiej przestrzeni powietrznej w wyniku działania władzy lotniczej, do którego to działania prezes Urzędu Lotnictwa nie miał jakiegokolwiek upoważnienia przez ministra. Takowego nie mógł dostać, ponieważ nie jest to ten szczebel państwowy, który podejmuje decyzje. Ten przykład pokazuje, jak w praktyce funkcjonuje teoretyczne państwo, które lekkomyślnie szasta kawałkami polskiej suwerenności – powiedział Jerzy Polaczek.

Na przełomie września i października posłowie Jerzy Polaczek i Joachim Brudziński zwrócili się do prezesa NIK-u o pilne przeprowadzenie kontroli. Nadal nie mają informacji o terminie jej podjęcia. Ponadto – jak zauważa poseł – NIK po ponad roku od kontroli w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w 2013 r. nie opublikował raportu.

RIMR

Za: Kresy.pl (11 grudnia 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/niemcy-beda-kontrolowac-czesc-polskiej-przestrzeni-powietrznej

Skip to content