Brytyjskie kartki świąteczne: zaśnieżony dworzec zastąpił tradycyjny żłóbek!

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Chrześcijański, ponad połowa brytyjskich rad samorządowych opowiedziała się za wysyłaniem życzeń świątecznych na kartkach nie odnoszących się do Bożego Narodzenia, a jedynie z napisem: „Wesołych Świąt”.

Zimowe widoki wieżowców, lotnisk, dworców czy autobusów zastępują motywy religijne. Święta Rodzina, żłóbek (najmłodsze pokolenie Brytyjczyków w ogóle nie zna tego pojęcia), postacie biblijne to dzisiaj motywy bardzo sporadycznie pojawiające się na świątecznych kartkach.

Chlubnym wyjątkiem jest Banbridge (Irlandia Płn.). Jego mieszkańcy otrzymają karki z życzeniem: „ Kiedy świętujemy narodzenie Chrystusa, niech miłość Boga będzie z Wami w tym okresie Bożego Narodzenia i pozostanie na zawsze”.

W końcu Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie. Nie wydaje mi się, że musimy kogoś za nie przepraszać. Czy musimy sobie zaprzątać głowę tym czy, i jak kogoś uraziliśmy czy obraziliśmy. Nie dajmy się zwariować tzw. poprawnością polityczną” – komentuje przedświąteczne tendencje na Wyspach Mary Hamilton, przewodnicząca jednej z miejskich rad.

FLC

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-12-11)


Francja: zbezczeszczono kościół św. Mikołaja w Lotaryngii

W Lotaryngii w ostatnim czasie doszło do kilku aktów wandalizmu w kościołach. Ostatnio celem bandytów stał się zabytkowy kościół Świętego Mikołaja w niewielkim Neufchâteau.

Zniszczono tam m.in. piękne sacramentarium, kilka figur i obrazów, zdemolowano niemal każdy zakątek we wnętrzu świątyni. Wandale wdarli się do środka w nocy. Wyłamali i wyważyli boczne drzwi. Policja prowadzi śledztwo, choć już teraz wiadomo, że wykrycie bandytów będzie niezmiernie trudne.

Romańsko-gotycki kościół Św. Mikołaja w Neufchâteau powstał na przełomie w XII i XIII w. Jest sporą atrakcją turystyczną dla wszystkich odwiedzających tę część Wogezów.

Niedawno w Alzacji i Lotaryngii zbezczeszczono aż dziewięć różnych kościołów, cmentarz i szkołę katolicką. Do skandalu doszło także w słynnej katedrze w Strasbourgu – stolicy Alzacji. Tuż przez wizytą papieża Franciszka, jedna z aktywistek Femen wskoczyła pół naga na ołtarz katedry i wywiesiła plakat z napisem „Papież nie jest politykiem”. Po kilku sekundach aktywistka zniknęła w „morzu” turystów.

Źródło: „L’Observatoire de la Christianophobie” , www.sedmitza.ru

ChS

Za: Polonia Christiana (2014-12-13)


Zniszczono krzyż na „irlandzkim Giewoncie”. Policja poszukuje sprawców

Wandale zniszczyli liczący pięć metrów i ważący 16 funtów, stalowy krzyż znajdujący się w najwyższym punkcie wyspy – na szczycie Carrauntoohil (1038 m).

Irlandzka policja analizuje film, nakręcony prawdopodobnie przez samych wandali, na którym widać, jak dochodzi do zniszczenia krzyża. Jest on niestety niezbyt wyraźny. Widać jednak na nim człowieka, który za pomocą piły łańcuchowej przecina podstawę konstrukcji krzyża.

Trudno, jak na razie, jednoznacznie stwierdzić, komu mógł przeszkadzać krzyż na szczycie Carrauntoohil. Wiadomo natomiast, że od pewnego czasu stowarzyszenie Atheist Irland głośno wyraża zaniepokojenie symbolami chrześcijańskimi w irlandzkich górach.

Zniszczenie krzyża wywołało niezadowolenie wielu katolików. Naciskali, by postawić go z tam ponownie, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Dokonała tego grupa 30 alipinistów-wolontariuszy.

Ponad 1,5 tys. osób tygodniowo odwiedza łańcuch górski Reeks w południowo-zachodniej Irlandii. Niemal każdy wspina się na stosunkowo łatwo dostępny Carrauntoohil – szczyt, na który nie prowadzi żaden szlak turystyczny.

Źródło „Irish Times”

ChS

Za: Polonia Christiana (2014-12-13)


Szpital w kanadyjskiej Ottawie wypowiada wojnę szopce

Laicyzm i wrogość do chrześcijaństwa są coraz silniej obecne w Kanadzie. W tym roku, po raz pierwszy, nie będzie szopki ustawianej tradycyjnie pod choinką w holu szpitala w Ottawie.

Dyrekcja placówki tłumaczy swoją decyzję… konsekwencją wielu protestów składanych przez wyznawców innych religii. W związku z protestami stwierdzono m.in., że szpital nie może faworyzować żadnego wyznania.

Decyzję uzasadniano także tym, że miejsce publiczne powinno pozostać wolne od symboli religijnych. Przedstawiciele szpitala ocenili, że przyjmowani są tam chorzy o różnych poglądach i wierze.

Dyrekcja oświadczyła, że jej decyzja jest ostateczna i niepodważalna.

FLC

Za: Polonia Christiana (2014-12-16)


Skip to content