Na jednej trzeciej flag narodowych znajdują się symbole religijne

Na jednej trzeciej flag narodowych znajdują się symbole religijne.
Czy będą z nich stopniowo znikać? Na razie Real Madryt usunął ze swojego herbu krzyż, który wkrótce może zniknąć także z flagi Nowej Zelandii.

Herb Realu Madryt przed i po korekcie

Pod koniec listopada klub piłkarski Real Madryt usunął mały krzyż z korony swojego oficjalnego herbu. Zabieg ten bezpośrednio wiąże się z podpisaniem trzyletniego kontraktu sponsorskiego z arabskim Bankiem Narodowym Abu Dhabi. Klub (a raczej sponsor) obawiał się, że krzyż może obrazić muzułmańskich fanów piłki (a raczej klientów banku).

Decyzja ta zaniepokoiła hiszpańskich wielbicieli Realu – również tych niewierzących – bowiem historia owego herbu sięga 1931 roku. „Klub ewidentnie gotów jest poświęcić pewne elementy swojej tożsamości na rzecz walki o nowych fanów” – pisał tamtejszy dziennik sportowy „Marca”. W ramach kompromisu Real postanowił, że oryginalny projekt herbu wciąż będzie używany w Europie, a przed widokiem krzyża chronieni będą tylko kibice z Bliskiego Wschodu.

Niedługo symbol ten może zniknąć także z flagi Nowej Zelandii, choć tym razem nie przez względy religijne. Kraj ten od blisko półwiecza toczy debatę na temat rezygnacji z dotychczasowej flagi. Powodów jest kilka. Zbytnio przypomina flagę Australii i często jest z nią mylona. Zdaniem niektórych sugeruje, że Nowa Zelandia wciąż jest kolonią brytyjską. I trudno się z nią utożsamiać Maorysom i innym rdzennym mieszkańcom wysp.

W marcu tego roku nowozelandzki premier zapowiedział, że w ciągu trzech lat odbędzie się referendum w sprawie nowej flagi, po którym krzyż zastąpi prawdopodobnie srebrny liść paproci. Ale jeszcze przez jakiś czas jego raz inne symbole chrześcijańskie będzie można znaleźć na trzydziestu innych flagach:

Jak policzyło Pew Research Center, na prawie dwieście krajów świata, flagi 64 z nich zawierają elementy związane z przeważnie wielkimi, rzadziej z lokalnymi wyznaniami. Na blisko połowie zobaczymy elementy chrześcijańskie, najczęściej krzyż. Bo także czerwono-białe pasy na Austrii wywodzą się z flagi cesarstwa rzymskiego w okresie krucjat – srebrnego krzyża na czerwonym tle – którą w XIII wieku zaczął posługiwać się Wiedeń.

Na 21, czyli jednej trzeciej „religijnych” flag, znajdują się znaki islamskie, zazwyczaj gwiazda (gwiazdy) i półksiężyc. Znacznie rzadziej widuje się symbole buddyjskie i hinduistyczne: w sumie 5 razy. Zdarzają się też pojedyncze przypadki elementów pochodzących z wiary Inków, Azteków czy duchowości – a na fladze Izraela znajduje się zarówno gwiazda Dawida, jak i pasy symbolizujące tałes, czyli chustę zakładaną na głowę do modlitwy.

Warto jeszcze dodać, że chociaż flaga amerykańska nie zawiera symboli religijnych, znajdziemy je na flagach niektórych stanów: Alabamy, Nowego Meksyku czy Florydy. No i inspiracją dla flagi Unii Europejskiej był – jak przyznał przed swoją śmiercią jej autor, Arsène Heitz – opis Matki Boskiej w Apokalipsie św. Jana: „…a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”.

http://www.polityka.pl/

Ciekawe, że poniższy tekst pochodzi z pisma „Polityka” – admin

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2014-12-08) | http://marucha.wordpress.com/2014/12/08/na-jednej-trzeciej-flag-narodowych-znajduja-sie-symbole-religijne/

Skip to content