Zakopane: Dorożki tylko ze Związku Podhalan?

Aktualizacja: 2009-03-18 9:09 am

Związek Podhalan przygotował regulamin, który ma obowiązywać fiakrów. Zgodnie z nim wszyscy dorożkarze mają obowiązkowo nosić strój góralski. W niedzielę i święta przystrojone mają być też konie. Popierani przez starostę tatrzańskiego związkowcy chcą także, by do prowadzenia sań były potrzebne karta rowerowa, motorowa lub prawo jazdy, a także dokument tożsamości oraz…. legitymacja Związku Podhalan.

Przy postojach dorożek staną słupki, do których mają być przywiązane zwierzęta.
Fiakrzy nie będą mogli spożywać alkoholu i środków odurzających, powinni utrzymywać w czystości strój i zaprzęg, a natychmiast usuwać odchody.

Aby prowadzić sanie trzeba będzie posiadać kartę rowerową, motorową lub prawo jazdy, a także dokument tożsamości i legitymację Związku Podhalan. Wygląd fiakra i koni będzie sprawdzany w czasie zimowego i letniego przeglądu.

”” Taka regulacja jest niezbędna ”” mówi w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, który do roku 2002 był też szefem Związku Podhalan. Jego zdaniem należy pilnować, aby każda dorożka miała widoczny numer identyfikacyjny, a konie winny być badane przez weterynarzy czy nie są płochliwe. Niezbędne jest też wprowadzenie specjalnych zezwoleń na wjazd na Krupówki, aby nie było tam zbyt dużo zaprzęgów konnych bo mogą zagrozić turystom. ”” Po zatłoczonych Krupówkach powinni jeździć tylko doświadczeni fiakrzy ”” postuluje.

Zmiany mają być wprowadzone pod pretekstem o niedawnego wypadku z udziałem koni i sań. Koń stratował wtedy turystów na Gubałówce.

Nowa korporacja – fiakrów?

Całość tutaj

 

Za: Wolność i Kapitalizm

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7833 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]