Aktualizacja strony została wstrzymana

Drugi Czarnobyl czy zwykła awaria w elektrowni na Ukrainie?

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie, największej elektrowni jądrowej w Europie, doszło do awarii. Informacje na temat tego, co się naprawdę stało, są bardzo sprzeczne.

Niektóre media podały, że uszkodzony został reaktor i doszło do wycieku oraz skażenia. Premier ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk potwierdził, że doszło do awarii, ale zapewnił, że to nic groźnego i wstrzymany reaktor wkrótce zostanie uruchomiony.

28 listopada w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wyłączono awaryjnie jeden z bloków. Premier ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk oficjalnie poinformował o tym dopiero 3 grudnia. W wyniku wyłączenia bloku nr 3 nastąpiły przerwy w dostawie prądu do Dniepropietrowska, Odessy i Charkowa, a potem także do dziesiątków innych miast. W związku z tym ukraińska kompania energetyczna Ukrenergo musiała wprowadzić planowane wyłączenia prądu we wszystkich regionach kraju. Odbywają się one od 1 grudnia zgodnie z ogłoszonym przez władze harmonogramem.

Ostre cięcia dotknęły także anektowany przez Rosję Krym Jak informuje agencja Interfax Ukraina, Ukraińcy wyłączyli trzy z czterech linii wysokiego napięcia, które doprowadzały prąd na półwysep. Sam Krym praktycznie nie ma własnego systemu generowania energii.

Ministerstwo Energetyki Ukrainy uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. „W rzeczywistości żadne zagrożenie nie istnieje. W końcu ubiegłego tygodnia w systemie dostaw energii doszło do zwarcia, w związku z tym wyłączony został jeden z bloków. Nie ma żadnego zagrożenia dla reaktora. Jest to techniczna usterka, która obecnie jest usuwana. Blok jest w trakcie remontu” – powiedział minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn. Szef ukraińskiego resortu energetyki zaznaczył, że awaria nie spowodowała większych strat, ale miała wpływ na produkcję energii elektrycznej. Zapewnił też, że do końca tygodnia blok zostanie uruchomiony.

Wilnoteka.lt 

Za: Kresy.pl (05 grudnia 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/drugi-czarnobyl-czy-zwykla-awaria-w-elektrowni-na-ukrainie