NATO brakuje pieniędzy na obronę Polski

Aktualizacja: 2014-12-4 11:51 am

Mimo szumnych zapowiedzi utworzenia przez NATO tzw. „szpicy” w praktyce siły w Europie Wschodniej mogą liczyć zaledwie kilkuset żołnierzy.

Utworzenie „szpicy” NATO zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Siły, skład których wejdą przede wszystkim żołnierze z Niemiec, Holandii i Norwegii, miałyby być gotowe do reagowania już na początku 2015 roku. Jest to jednak rozwiązanie przejściowe do momentu utworzenia stałych sił, które docelowo miałyby liczyć kilka tysięcy żołnierzy. Zapowiadano ich powstanie w ramach NATO-wskich Sił Odpowiedzi i będą gotowe do działania w 2016 roku.

Jednak, jak pisze „Rzeczpospolita”, Sojusz może zrewidować swoje plany. Z powodów finansowych siły te liczyłyby kilkuset żołnierzy. Również budowa pełnej brygady szpicy spotyka się z trudnościami, głównie z powodu radykalnego ograniczenia wydatków na obronę przez europejskich sojuszników.

Sprawę komentuje szef resoru spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna:

„Mam wrażenie, że zaczyna zwyciężać przekonanie, iż ustalenia z Newport nie mogą pozostać na papierze” – mówi. Schetyna nie wykluczył, że uruchomienie stałych sił szpicy zostanie ogłoszone szczycie Sojuszu w lutym 2016 roku.

„Rzeczpospolita” / wp.pl / Kresy.pl
http://www.kresy.pl

Przed kim niby ma bronić Polski NATO? Bo póki co, właśnie NATO jest najbardziej agresywnym napastnikiem na kuli ziemskiej.
Admin

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78233 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]