Aktualizacja strony została wstrzymana

Polak złodziejem telefonów komórkowych? Ambasada protestuje przeciwko czeskiej reklamie

Polak przebrany za drzewo i handlujący trefnymi telefonami komórkowymi? Taki obraz naszych rodaków przedstawiono w emitowanej w Czechach reklamie T-Mobile.

Reklama „T-Mobile – w naszej klasie jest najlepiej: klasa na nartach” przedstawia czeskiego narciarza, który przekroczył granicę z Polską. Spotyka tam człowieka… przebranego za drzewo, który okazuje się być handlarzem różnych bubli. Wymienia Czechowi telefon komórkowy na inny model. Po chwili zaczyna się on jednak psuć. Próżno jednak szukać handlarza – ten bowiem przepadł.

Polak złodziej i naciągacz? Przedstawianie w reklamie takiego wizerunku naszych rodaków oburzyło polską ambasadę w Czechach. „Reklama telewizyjna ‘T-mobile – w naszej klasie jest najlepiej: klasa na nartach’ była dla mnie przykrym zaskoczeniem. Stanowczo protestuję przeciwko takim połączeniom, które w sposób uproszczony i skandalizujący prezentują Polaków” – napisała ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz w liście do prezesa spółki T-Mobile Czechy Milana Vasziny.

Ambasador oceniła, że spot jest niezgodny z zasadami etycznymi, które obowiązują również w reklamie. „Jestem przekonana, że jest on niezgodny z wszelkimi zasadami reklamy, etyki medialnej i dobrego smaku, ale przede wszystkim szkodzi dobrym relacjom polsko-czeskim, które wiele osób po obu stronach granicy stara się budować” – czytamy w piśmie.

Bernatowicz zażądała, by natychmiast zdjęto spot z emisji. Reklama zamieszczona została w internecie, jest również emitowana w telewizji.

Źródło: „Polskie Radio”

ged

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-12-04) 

Czechy: wycofano reklamę T-Mobile obrażającą Polaków

Jeden z operatorów komórkowych w Czechach usunął swoją reklamę, w której w negatywny sposób prezentowano Polaków. Stało się to po proteście polskiej ambasady w Pradze.

Jeden z operatorów komórkowych w Czechach usunął swoją reklamę, w której w negatywny sposób prezentowano Polaków. Stało się to po proteście polskiej ambasady w Pradze.

Decyzję podjął prezes firmy Milan Vaszina. W specjalnym oświadczeniu wyraził ubolewanie z powodu faktu, że spot spotkał się z chłodnym przyjęciem z polskiej strony. 

Jest nam przykro, że nasza reklama, która od dłuższego czasu opiera się na przerysowaniach i specyficznym poczuciu humoru, mogła kogoś urazić. Mimo że jesteśmy przekonani, iż reklama zarówno z punktu widzenia etyki, jak i prawa jest w porządku, zdecydowaliśmy się na jej usunięcie – i to jeszcze przed spotkaniem z panią ambasador – powiedział aszina. 

Europoseł Kazimierz Ujazdowski mówi, że MSZ musi reagować na działania, które obrażają dobre imię Polaków.

Chciałoby się, żeby takiej determinacji i stanowczości było więcej, ponieważ zdarza się, że w zachodnioeuropejskich mediach dochodzi do obrażania Polaków. Gdyby reakcja była szybka i stanowcza, przyzwyczailibyśmy zagranicznych partnerów do tego, iż Polska dba o swoje dobre imię i reaguje stanowczo. Wydaje mi się, że w przypadku czeskich reklam bierze się to z jakiegoś kulturowego prymitywizmu. Chciałbym, żeby takich zdecydowanych reakcji jak ta, było znacznie więcej. Wtedy możemy liczyć na to, że Polacy nie będą obrażani, bo kto szanuje sam siebie, wymusza szacunek – powiedział Kazimierz Ujazdowski.

RIRM/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (05 grudnia 2014)

.