Australijski premier: chłopcy nie powinni bawić się zabawkami dla dziewcząt

Aktualizacja: 2014-12-3 1:05 pm

W społeczeństwie nie ma miejsca na zabawki neutralne płciowo – stwierdził ostatnio szef australijskiego rządu Tony Abbott. Premier wzywa do bojkotu kampanii, wszczętej przez senator „Partii Zielonych” domagającej się nieróżnicowania zabawek dla dziewcząt i chłopców.

Wg Abbota rodzice nie powinni zezwalać chłopcom na bawienie się zabawkami dla dziewcząt. – Niech chłopcy będą chłopcami, a dziewczynki dziewczynkami – przekonywał za pośrednictwem mediów australijski polityk.

Abbot bojkotuje akcję senator Larissę Waters. Tłumaczy ona, że kampania „Grudzień bez płci” ma na celu przełamać stereotypowe zachowania rodziców kupujących pod choinkę lalki dla dziewczynek i ciężarówki dla chłopców.

Konserwatywny premier, który ma trzy córki uważa, że rodzice powinni mieć możliwość decydowania, co jest w najlepszym interesie ich dzieci.

Kampania którą zainicjowała Waters, a która odnosi się do konwencji oenzetowskiej, wzywa rodziców do wysyłania za pośrednictwem poczty elektronicznej deklaracji, że „nie godzą się na stereotypy związane z płcią pod swoją choinką”.

Waters chce, by parlament wprowadził prawo, zobowiązujące producentów zabawek do robienia katalogów neutralnych płciowo. Chodzi o to, żeby nie stosować podziału na różowe i niebieskie strony, prezentujące osobno zabawki dla  chłopców i dziewczynek. Posłanka uważa, że takie różnicowanie przyczynia się do wzmacniania stereotypów między mężczyznami i kobietami.

Wprowadzenie tak silnych stereotypów dotyczących płci w młodym wieku może mieć długotrwałe skutki. Może wpływać na postrzeganie siebie i aspiracje zawodowe – uzasadniała sens kampanii Waters.

Wg senator, stereotypy dotyczące dziewczynek i chłopców, kobiet i mężczyzn utrwalają nierówność płciową, która rodzi bardzo poważne konsekwencje, takie jak przemoc w rodzinie i różnice w wynagrodzeniach kobiet oraz mężczyzn.

Konserwatywny senator Cory Bernardi wspiera premiera. Uwagi Waters uważa za „dziwaczne”. – Mam nadzieję, że Mikołaj przyniesie senator Waters rozsądek na Boże Narodzenie – stwierdził krótko.

Podobne kampanie prowadzone w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii sprawiły, że popularna sieć sklepów Harrods zrezygnowała z wyznaczania stref dla dziewcząt i chłopców, w to miejsce wprowadzając neutralny płciowo podział tematyczny. Podobnie zrobiła sieć sklepów Hamleys.

Źródło: teletelegraph.co.uk., au.news.yahoo.com., AS.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

Zgłoś błąd na stronie

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78212 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]