Wandea broni bożonarodzeniowej szopki. Lewica ponownie wyśle „kolumny piekielne”?

Aktualizacja: 2014-12-3 12:05 pm

Trwa batalia o bożonarodzeniową szopkę wystawianą w budynku rady departamentu Wandea w La Roche-sur-Yon na zachodzie Francji. Jej obecności sprzeciwia się stowarzyszenie Libre Pensée (Wolna Myśl).

Od kilku lat stowarzyszenie Libre Pensée (Wolna Myśl) sprzeciwia się wystawianiu szopki bożonarodzeniowej w holu budynku rady departamentu Wandea w La Roche-sur-Yon na zachodzie Francji. Dwa lata temu stowarzyszenie zwróciło się w tej sprawie do przewodniczącego rady, Bruno Retailleau, twierdząc, że szopka „stanowi symbol religijny, gdyż wystawia się ją w czasie celebrowania świąt religijnych związanych z Bożym Narodzeniem”.

Bruno Ratailleau udzielił stowarzyszeniu kurtuazyjnej odpowiedzi, którą w tym roku „wolnomyśliciele” zaskarżyli do sądu administracyjnego.

Sąd nie zgodził się z opinią rady departamentu uznającej hol w budynku za „muzeum” w którym można wystawiać symbole religijne, ani z tezą o „lokalnej wyjątkowości” Wandei, która uzasadnia wystawianie szopki bożonarodzeniowej.  Wyrok głosi, że siedziba rady jest otwarta dla publiczności i powinna być neutralna w stosunku do kultów religijnych. Rada departamentalna złożyła apelację.

Respektowanie laickości nie oznacza odcięcie się od wszystkich naszych tradycji i naszych kulturowych korzeni – napisano w odwołaniu do sądu, stawiając retoryczne pytanie, czy „powinno się zakazać także gwiazd na bożonarodzeniowych dekoracjach ulicznych skoro są one symbolem religijnym?”.

W okresie rewolucji francuskiej w regionie tym nastąpiły powstania chłopskie, tzw. wojny wandejskie, w obronie religii i króla, skierowane przeciwko hasłom i władzom rewolucyjnym. W wyniku brutalnej pacyfikacji przeprowadzonej przez wojska rządowe, śmierć poniosło około 170 000 powstańców i ludności cywilne.

FLC

[Foto: Piotr Mecik / FORUM]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78210 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]