Turcja przechodzi na płatność w lirach w handlu z Iranem

Aktualizacja: 2009-03-16 9:42 pm

Minister Handlu Zagraniczego Turcji, Kursad Tuzmen oznajmił o przejściu Turcji na płatność w lirach tureckich w handlu z sąsiadującym Iranem. Tuzmen powiedział, że Ankara ukończyła rozmowy z Teheranem oraz Moskwą nad stworzeniem stuktur handlowych z wykorzystaniem lokalnych walut. Prezydent Abdullah Gul rozmawiał na te tematy z przywódcami Rosji i Iranu podczas jego ostatnich wizyt w tych krajach.

Plan handlowy ma wydatnie zwiększyć handel z tymi państwami i “rozwiązać problemy powodowane przez korzystanie z zagranicznych walut”.

Prezydent irańskiej izby handlowej, Mohammed Nahavandian powiedział w styczniu br, że Iran próbuje zmienić korytarz handlowy na sprowadzane wyroby europejskie, z krajów Zatoki Perskiej na Turcję, celem zwiększenie handlu pomiędzy Teheranem a Ankarą.

Iran i Turcja wraz z Pakistanem są założycielami Organizacji Współpracy Gospodarczej (Economic Cooperatio Organization – ECO), promującej handel pomiędzy krajami członkowskimi. Prezydent Abdullah Gul wziął udział w ostatnim szczycie ECO w marcu br., który odbył się w Iranie.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie PressTV


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7795 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]