Turcja przechodzi na płatność w lirach w handlu z Iranem

Minister Handlu Zagraniczego Turcji, Kursad Tuzmen oznajmił o przejściu Turcji na płatność w lirach tureckich w handlu z sąsiadującym Iranem. Tuzmen powiedział, że Ankara ukończyła rozmowy z Teheranem oraz Moskwą nad stworzeniem stuktur handlowych z wykorzystaniem lokalnych walut. Prezydent Abdullah Gul rozmawiał na te tematy z przywódcami Rosji i Iranu podczas jego ostatnich wizyt w tych krajach.

Plan handlowy ma wydatnie zwiększyć handel z tymi państwami i „rozwiązać problemy powodowane przez korzystanie z zagranicznych walut”.

Prezydent irańskiej izby handlowej, Mohammed Nahavandian powiedział w styczniu br, że Iran próbuje zmienić korytarz handlowy na sprowadzane wyroby europejskie, z krajów Zatoki Perskiej na Turcję, celem zwiększenie handlu pomiędzy Teheranem a Ankarą.

Iran i Turcja wraz z Pakistanem są założycielami Organizacji Współpracy Gospodarczej (Economic Cooperatio Organization – ECO), promującej handel pomiędzy krajami członkowskimi. Prezydent Abdullah Gul wziął udział w ostatnim szczycie ECO w marcu br., który odbył się w Iranie.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie PressTV


Skip to content