W Turcji prawda wciąż jest znów przestępstwem

Przepraszanie za rzeź Ormian to w Turcji przestępstwo. Turecki sąd zdecydował, że intelektualiści, którzy w internecie przeprosili za masakrę Ormian w czasie I wojny światowej, powinni być sądzeni jak przestępcy.

Powinni to przeczytać wszyscy, którzy nadal wierzą, ze Turcję można łatwo ucywilizować.

Przepraszanie za rzeź Ormian to w Turcji przestępstwo=

Turecki sąd zdecydował, że intelektualiści, którzy w internecie przeprosili za masakrę Ormian w czasie I wojny światowej, powinni być sądzeni jak przestępcy.

„Wbrew mojemu sumieniu pozostajemy bezduszni i negujemy Wielką Katastrofę, której Ormianie doznali w imperium osmańskim w 1915 roku. Odrzucam taką niesprawiedliwość, podzielam uczucia oraz cierpienie moich ormiańskich braci i przepraszam ich”.

Autorami przeprosin ogłoszonych w internecie w grudniu 2008 r. są tureccy profesorowie, pisarze i publicyści. Przez kolejny rok może się pod nimi podpisać każdy Turek. Dotąd podpisało się kilkadziesiąt tysięcy.

Jednak autorzy przeprosin mogą trafić za kratki. W poniedziałek turecki sąd najwyższy unieważnił bowiem decyzję prokuratora generalnego, który uznał w styczniu, że oskarżanie autorów przeprosin oznaczałoby naruszenie wolności słowa.

I teraz mogą być oni sądzeni na podstawie artykułu 301 kodeksu karnego za „szkalowanie narodu tureckiego”. Grożą za to dwa lata więzienia.

W masakrach i deportacjach z lat 1915-17 zginęło ponad 1,5 mln Ormian, co 20 krajów, w tym Polska, uznaje za ludobójstwo. Turcja upiera się, że w tym czasie zginęło tylko 300 tys. Ormian na froncie turecko-rosyjskim, a nie w wyniku zaplanowanej akcji tureckich władz. I dlatego nie można mówić o ludobójstwie.

Wspominanie rzezi Ormian wpędziło w kłopoty już niejednego tureckiego intelektualistę. Noblista Orhan Pamuk w 2005 r. stanął za to przed sądem, a dziennikarz Hrant Dink został zastrzelony w 2007 r.

Choć tym razem autorzy przeprosin nie użyli słowa „ludobójstwo”, a masakrę nazwali Wielką Katastrofą, to i tak narazili się nacjonalistom.

– Nikt nie ma prawa obrażać naszych przodków, przedstawiać ich jako kryminalistów i domagać się przeprosin – mówi szef nacjonalistycznej Partii Działania Devlet Bahceli.

Także grupa 60 emerytowanych tureckich dyplomatów nazwała list „błędnym, niesprawiedliwym i szkodliwym dla narodowych interesów Turcji”. „Taka niewłaściwa i jednostronna inicjatywa oznacza brak szacunku dla naszej historii”, napisali w internecie.

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego


Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content