Wliczono prostytucję do PKB – wskaźniki zaskakują GUS

Aktualizacja: 2014-11-17 3:32 pm

Do polskiego PKB wliczane są dochody czarnego rynku czyli m.in. z prostytucji i sprzedaży narkotyków. Czy dane te pozwalają utrzymać PKB na zaskakującym analityków poziomie?

Według danych Głównego Urzęd Statystycznego (GUS) PKB w III kwartale 2014 roku jest o 3,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. To zaskoczenie, bo analitycy spodziewali się wyhamowania wzrostu z 3,2 proc do ok. 2,8 proc.

Miały na to wpłynąć m.in. zahamowanie produkcji przemysłowej czy zatrzymanie wzrostu w budownictwie.

Jak przyznają analitycy, korzystne dane dotyczące PKB w III kw. to efekt zmiany w metodologii liczenia. Zmiana metodologii sprawiła, że wynik w II kw. był lepszy niż poprzednio podawany (dodatkowo w II kw. nie było jeszcze spowolnienia PKB, pojawiło się ono dopiero w ostatnich danych). ESA2010 uwzględnia m.in. handel narkotykami, prostytucję czy przemyt, ale też np. inaczej niż poprzednia metodologia traktuje wydatki na badania i rozwój.

Specjaliści wskazują jednak, że sama zmiana metody w statystyce nie tłumaczy niespodzianki. Przedstawiciele GUS tłumaczyli, że gospodarka opiera się na stabilnym popycie wewnętrznym, który utrzymuje się również w IV kw.

Źródło: dziennik.pl

ged

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77803 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]