Ksiądz Małkowski odprawił Mszę trydencką

Aktualizacja: 2009-03-16 10:18 am

Wczoraj, w niedzielę, 15 marca br., w kaplicy kościoła p.w. Św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Łomiankach, o godzinie 19:30, ksiądz Stanisław Małkowski odprawił Mszę Świętą w klasycznym rycie rzymskim. Asystował ks. Łukasz Kadziński, służbę liturgiczną pełniła stale z nim współpracująca dzielna młodzież męska, zaś oprawę muzyczną zapewnił jak zawsze rewelacyjny chór.

Takie wieczory, jak wczorajszy, wspomina się do końca życia.

Byłem szczerze wzruszony, patrząc jak młody ksiądz wprowadza starszego swojego współbrata w świat starej mszy. Podziw budziła odwaga księdza Małkowskiego, i to nie tylko ta heroiczna, której dawał świadectwo w historii (bo przecież to postać historyczna!). Po ludzku wyobrażam sobie, jak mógłby się czuć ktokolwiek inny na jego miejscu, pouczany przez “młodzika”, w dodatku publicznie. Jednak ksiądz Małkowski to człowiek naprawdę wielkiego formatu. A jego kazanie sprawiało, że momentami ciarki przechodziły po plecach…

Składam wielkie dzięki dla księdza Małkowskiego, a także dla księdza Kadzińskiego oraz wszystkich jego młodych współpracowników, że tak godnie sprawowali wczorajszą uroczystość. Niech Bóg Wam błogosławi!

E.Z.


“Już 2 lata temu nauczyłem się odprawiać Mszę według Mszału Piusa V. Czyniłem to początkowo bardziej z ciekawości, czy ”” może lepiej powiedzieć ”” z chęci poznania. Dziś mam zamiar regularnie odprawiać taką Mszę w ramach norm motu proprio dających możliwość tym, którzy szukają miejsca dla Tradycji w swojej wierze i poznania tego, co „stare”. W dobie skrajnego relatywizmu i postmodernizmu wydaje mi się, że takie odniesienie jak liturgia trydencka jest potrzebne dla wyrażenia, czym Kościół jest. Oczywiście nie jest to forma dla tych, których dziś trzeba ewangelizować od początku, dla dzieci dzisiejszych czasów”, dla których taka liturgia jest
mysterium arcanis, jak coś za zamkniętymi drzwiami. Dla takich ludzi jest to język niezrozumiały, choć i w tym miejscu bałbym się przesady w takim stwierdzeniu.”

Pisał x. Kadziński w odpowiedzi na ankietę Christianitas w 2007 po opublikowaniu mp SP


Na podstawie: Forum Frondy


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7762 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]