Szwajcarzy nie chcą polskiego muzeum

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii zostanie wyrzucone z XIII-wiecznego zamku nad Jeziorem Zuryskim – donosi „Rzeczpospolita”. Władze miasta zdecydowały o zmianie charakteru średniowiecznego zamku, w którym mieści się muzeum.

– Plan zagospodarowania zamku przewiduje jego modernizację i stopniową prywatyzację. Zostanie tam zlokalizowane muzeum gminne. W pomieszczeniach, które dzisiaj zajmujemy znajdzie się zaś restauracja – mówi „Rzeczpospolitej” Anna Buchmann, dyrektorka Muzeum Polskiego. – Wprawdzie ostateczną decyzję muszą podjąć w bezpośrednim głosowaniu mieszkańcy gminy, ale wydaje się to już przesądzone – dodaje dyrektor Buchmann.

Wszystko przebiega w bardzo nieprzyjemnej atmosferze. Decyzję władz poprzedziła „bezprecedensowa kampania nienawiści skierowana przeciwko obecności Polaków w Rapperswill, organizowana przez lokalnych polityków” – mówi dyrektor Buchmann. Wyrzucenia muzeum z zamku od 2008 r. domagało się prywatne zrzeszenie „Pro Schloss”, które wystąpiło z propozycją przeniesienia do niego miejskiego, szwajcarskiego muzeum. Pomysł ten wspierał Bruno Hug, wydawca lokalnej gazety „Obersee Nachrichten”, na łamach której krytykowano obecność polskiej placówki na zamku.

„Zamiar likwidacji Muzeum na zamku jest aktem pokory władz miasta i gminy wobec ambicji lokalnego oligarchy, który posługując się niegodnymi uczciwego obywatela metodami, od lat szykanuje Muzeum Polskie” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Muzeum.

rp.pl/ KRESY.PL

Za: Kresy.pl (03 listopada 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,kultura?zobacz/szwajcarzy-nie-chca-polskiego-muzeum

Skip to content