MFW proponuje Białorusi kredyt w zamian za reformy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy gotowy jest rozważyć udzielenie Białorusi kredytu, stawia jednak warunek w postaci „zdecydowanych, strukturalnych reform”.

„Jeśli władze [Białorusi] są gotowe do takich zdecydowanych reform w najbliższych miesiącach, MFW jest gotowy zacząć pracę nad nowym programem”. MFW zaleca władzom Białorusi ukrócić kredytowanie państwowych przedsiębiorstw, zamrozić płace w budżetówce do końca roku, dopuścić znaczną elastyczność kursu wymiany walut przy jednoczesnym usztywnieniu polityki kredytowo-pieniężnej, domaga się także „wiarygodnego planu prywatyzacji”.

Warto zauważyć, że w czasie swojej niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych premier Białorusi Michaił Miasnikowicz i minister gospodarki Nikołaj Snopkow sporkali się z wiceszefem MFW Zhu Minem. Według przecieków z Funduszu białoruscy politycy mieli sondować możliwość otrzymania kredytu od tej instytucji. Szef misji Funduszu na Białorusi David Hofman twierdzi, że nie było mowy o żadenj konkretnej sumie.

tut.by/kresy.pl

Za: Kresy.pl (28 października 2014)

KOMENTARZ BIBUŁY: W przypadku zawiązania się jakiejkolwiek zależności od IMF, wszelkie marzenia o jakieś „trzeciej drodze”, o jakieś swojej własnej wizji przebudowy i rozbudowy Białorusi, będą definitywnie zaprzepaszczone. Wraz z najmniejszą pożyczką przyjdzie, stopniowa i zwiększająca się zależność od międzynarodowych lichwiarskich struktur, prowadząca do całkowitego ubezwłasnowolnienia.


ZOB. RÓWNIEŻ:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content