Ukraińscy nacjonaliści coraz aktywniejsi na granicy z Polską

Polskie służby specjalne coraz bardziej interesują się aktywnością ukraińskich nacjonalistów na południowo-wschodnich krańcach Polski – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

„Chodzi o sympatyków nacjonalistycznych ugrupowań Swoboda oraz Prawy Sektor, którzy coraz częściej przyjeżdżają do Polski. Odwołują się oni do etosu Ukraińskiej Powstańczej Armii, dla Ukraińców organizacji niepodległościowej, ale w Polsce uważanej za zbrodniczą, bo przeprowadziła rzeź na Polakach na Wołyniu w latach 1943-1944” – czytamy w dzienniku.

Na czym polega ich wzmożona aktywność w ostatnim czasie?

Podczas spotkań i debat mówią np. o włączeniu kilkunastu przygranicznych powiatów do Ukrainy – powiedział  „Rzeczpospolitej” wysokiej rangi oficer ABW.

Jak pisze dziennik, sympatycy „Swobody” i „Prawego Sektora” przyjeżdżają najczęściej na spotkania na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Do tej pory dochodziło tylko do spięć z powodu eksponowanej przez nich symboliki. 

Na Ukrainie mamy do czynienia ze wzrostem nastrojów nacjonalistycznych. Gloryfikacji zbrodniczej OUN-UPA charakter państwowy nadał prezydent Petro Poroszenko ustalając, iż „Dzień Obrońcy Ojczyzny” będzie obchodzony w rocznicę utworzenia UPA (14 października).

rp.pl/Onet.pl/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (24 października 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/ukrainscy-nacjonalisci-coraz-aktywniejsi-na-granicy-z-polska#

Skip to content