Prezydent Kazachstanu i prof. Mundell, twórca Euro proponują ustanowienie “jednej światowej waluty”

Aktualizacja: 2009-03-13 6:36 pm

Prezydent Kazachstanu, Nursultan Nazarbajew przemawiając na ekonomicznym forum, które odbyło się w nowoczesnym centrum w Astana, stolicy kraju, wezwał do ustanowienia “jednej światowej waluty”. Nowa waluta ma w opinii prezydenta Nazarbajewa nazywać się “acmetal”, od greckiego “acme” – najlepszy, doskonały i angielskiego “capital” – kapitał.

Propozycję prezydenta Nazarbajewa poparł prof. Robert Mundell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, twórca koncepcji tzw. optymalnego obszaru walutowego, którą zastosowano przy ustanawianiu waluty Euro. “Muszę zgodzić się z oświadczeniem prezydenta Nazarbajewa i z wielomi innymi aspektami jego planu, projektu ustanowienia światowej waluty. Wierzę, że jesteśmy na właściwej drodze.” – powiedział prof. Mundell.

Pomysł ten prof. Mundell określił jako “bardzo obiecujący”, ale jednocześnie zaznaczył, że wprowadzenie jednej waluty będzie odpowiednią ideą tylko w przypadku gdy dotyczyć ma ona państw ze zbliżonymi poziomami ekonomii.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie The Australian


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7709 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]