Aktualizacja strony została wstrzymana

Wskaźnik emigracji Polaków bliski rekordu

Według najnowszych danych GUS w ubiegłym roku liczba polskich emigrantów wzrosła do 2,2 mln. Niechlubny rekord z 2007, kiedy poza Polską mieszkało 2,27 mln osób prawdopodobnie zostanie pobity.

Najwięcej emigrantów przybywa w Niemczech, które w 2011 roku otworzyły rynek pracy dla Polaków. Źyje tam już 560 tysięcy naszych rodaków. Jest to o 125 tysięcy więcej niż trzy lata temu.

Nasi zachodni sąsiedzi doganiają w przyjmowaniu do siebie przybyszów znad Wisły Wielką Brytanię, w której żyje ich najwięcej. Na Wyspach przebywało w zeszłym roku blisko 650 tysięcy osób z Polski.

Popularne są Irlandia i Holandia, w których żyje odpowiednio 115 tysięcy i 103 tysięcy osób z Polski. Mocno spadała za to pozycja Hiszpanii, w której obecnie przebywa zaledwie 34 tys. Polaków, o 50 tys. mniej niż pięć lat wcześniej.

-To wstrząsające. Kraj, który bezrefleksyjnie pozbywa się takiej rzeszy głównie młodych osób, ogromnie na tym traci – komentuje prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego.

Marcin Galent, badacz emigracji Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego dodaje, że Polacy zapuszczają za granicą korzenie, o czym świadczą dane dotyczące rodzących się na Wyspach dzieci Polek.

Źródło: http://www.rp.pl
Justine
http://narodowcy.net

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2014-09-26) | http://marucha.wordpress.com/2014/09/26/wskaznik-emigracji-polakow-bliski-rekordu/

Skip to content