Polska szykuje się do wojny? Trwa mobilizacja

Aktualizacja: 2014-09-25 1:01 pm

O tym się głośno nie mówi, ale mobilizacja w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Prowadzone są szkolenia rezerwistów, rejestry prywatnych samochodów, łatane są również podstawowe braki sprzętowe.

W wojsku szkoleni są rezerwiści. W przyszłym roku ma ich zostać powołanych aż 11 tys, zaś w 2016 – 18 tys. Jak podaje „Nasz Dziennik” wezwania może spodziewać się każdy rezerwista, niezależnie od wieku, a w szczególności osoby, które dawno nie brały udziału w ćwiczeniach.

Obok szkoleń dla rezerwistów prowadzone są też rejestry mobilizacyjne pojazdów. Spisywane są samochody prywatne, osobowo-terenowe, SUV-y, auta ciężarowe i autobusy.

Takie rejestry prowadzone są nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Państwo z takich możliwości korzysta, a my jako urząd musimy tego rodzaju obowiązki realizować – mówi „Naszemu Dziennikowi” Andrzej Kowalski z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Wspomniana ustawa od ponad 45 lat przewiduje, że właściciel np. samochodu musi być gotowy na wezwanie sprawdzające od wojska. Jednocześnie w przypadku „mobilizacji” pojazdu ma obowiązek utrzymywać go w takim stanie technicznym, w jakim zakresie wydano decyzję o obowiązku mobilizacyjnym. Natomiast w przypadku jego sprzedaży musi niezwłocznie poinformować gminę, by wykreślić samochód z rejestrów.

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=76737 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]