Gdyński sąd: Koncert satanistyczny z „artystycznym” niszczeniem Biblii, bluźnierstwami – nie jest przestępstwem

Lider odwołującej się do symboliki satanistycznej grupy Behemoth nie jest przestępcą, mimo że podczas koncertu wyraził się wulgarnie o Biblii, podarł ją i rozrzucił jej resztki wśród publiczności. W czasie tego samego koncertu Adam Darski wyrażał się też obraźliwie o Kościele katolickim.

Sąd kazał Ryszardowi Nowakowi, szefowi Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, przeprosić Darskiego za nazwanie go przestępcą i wpłacić 3 tys. złotych na schronisko dla zwierząt.

Dodatkowo Nowak będzie musiał pokryć koszty procesu sądowego – 1,7 tysiąca złotych. 3 tysiące złotych, zgodnie z propozycją Adama Darskiego z zespołu Behemoth, trafi na konto schroniska dla bezdomnych zwierząt a jego przeprosiny mają zostać opublikowane w „Gazecie Wyborczej”.

– Wyrok mnie satysfakcjonuje. Od początku abstrakcją był dla mnie fakt, że człowiek, którego nie było na koncercie poczuł się obrażony faktem podarcia biblii – powiedział „Dziennikowi” Adam Darski. – Koncerty gramy dla zamkniętej grupy ludzi, którzy wiedzą, czego się spodziewać – to nie jest spektakl przyjazny religii – dodał.

Darski twierdzi, że Ryszard Nowak zniesławił go w marcu zeszłego roku w wywiadzie dla „Gazety Świętojańskiej”. Nowak zarzucił wokaliście Behemotha, że ten – podczas koncertu we wrześniu 2007 roku w Gdyni – podarł Biblię, a Kościół katolicki nazwał „grupą zbrodniczą”. Nowaka nie było na tym koncercie, a sprawa została umorzona.

– Podarcie biblii to część performance’u, to część naszej sztuki. A sztuka nie jest po to, żeby spełniać zachcianki wszystkich. Długo nie komentowałem oskarżeń pana Nowaka skierowanych do mnie, ale w pewnym momencie sprawy poszły za daleko, żebym mógł je tak zostawić – mówi Darski.

Pan Darski ma szczęście, że nie mieszka w państwie muzułmańskim. Gdyby znieważył Koran, miałby już podcięte gardło lub musiałby uciekać przed fatwą.

MaRo/Dz

Za: Fronda.pl
„Niszczenie Biblii na koncertach. Sztuka?”


Skip to content