FBI podsłuchuje poprzez zdalne załączanie mikrofonów w telefonach komórkowych

Aktualizacja: 2006-12-5 12:00 am

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze FBI stosuje sposoby podsłuchiwania poprzez zdalne włączanie mikrofonu telefonu komórkowego – ujawnił w tym tygodniu sędzia Lewis Kaplan. Technika ta zwana “roving bug”, została użyta w walce przeciwko członkom zorganizowanej mafii rodziny Genovese, John Ardito i Peter Peluso. FBI była w stanie podsłuchać rozmowy poprzez wykorzystanie mikrofonów w telefonach komórkowych. Zdalne załączenie mikrofonu odbywa się przez załadowanie specjalnego programu, które dokonywane jest bez wiedzy użytkownika. Szczególnie narażone są telefony Nokia, Samsung i Motorola Razr. Jak stwierdził sędzia Kaplan w swoim orzeczeniu, tego rodzaju technika podsłuchu “działa bez względu na to czy telefon jest włączony czy wyłączony”.

Zapytane firmy telefoniczne zareagowaly różnie: Nextel stwierdził, że “nic nie wie o prowadzonym śledztwie i nikt nas nie prosił o uczestnictwo”. Verizon Wireless oświadczył, że “ściśle współpracuje z przedstawicielami sił porządkowych”, a Motorola skierowala rozmówcę do FBI. Firmy Cingular, T-Mobile nie odpowiedziały na zapytanie.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=767 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]