Volkslista w szkole na Opolszczyźnie?

Jedna ze szkół na Opolszczyźnie przymusza rodziców do podpisywania deklaracji, że należą do Mniejszości Niemieckiej. Dzięki temu ich dzieci mogą uczestniczyć w lekcjach języka niemieckiego, który prowadzony jest w tej szkole tylko dla uczniów należących do mniejszości – informuje „Rzeczpospolita”.

O sprawie poinformowali rodzice dzieci jednej z podstawówek w powiecie strzeleckim. Gdy dowiedzieli się, że dla polskich uczniów nie przewidziano lekcji języka niemieckiego, domagali się ich wprowadzenia. Wtedy usłyszeli od dyrekcji, że ich dzieci będą mogły skorzystać z takich zajęć pod warunkiem, że oni podpiszą wniosek o przynależności do mniejszości. Co więcej, treść dokumentu, który dyrektor szkoły dał rodzicom do podpisania, wykracza poza rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie. Zgodnie z wytycznymi we wniosku mają być jedynie dane dotyczące rodziców i uczniów oraz tryb, w jakim rodzice chcą, aby język był wykładany. Kuratorium zastrzegło, że nie można wymagać od rodziców deklaracji o przynależności do mniejszości.

„Rz” wyjaśnia, że takie rozwiązanie gwarantuje szkole dodatkowe dochody, bo dotacja na kształcenie ucznia należącego do mniejszości jest o wiele wyższa.

– Rodzice mówią o skandalu i przekonują, że podobnych sytuacji na ich terenie jest więcej. Bulwersuje ich fakt, że szkołom bardziej opłaca się kształcić członków mniejszości niż Polaków – czytamy w „Rz”.

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

Za: Korwin-Mikke.pl (19-09-2014 ) |http://korwin-mikke.pl/wazne/zobacz/volkslista_w_szkole_na_opolszczyznie/100443

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content