Volkslista w szkole na Opolszczyźnie?

Aktualizacja: 2014-09-19 1:15 pm

Jedna ze szkół na Opolszczyźnie przymusza rodziców do podpisywania deklaracji, że należą do Mniejszości Niemieckiej. Dzięki temu ich dzieci mogą uczestniczyć w lekcjach języka niemieckiego, który prowadzony jest w tej szkole tylko dla uczniów należących do mniejszości – informuje “Rzeczpospolita”.

O sprawie poinformowali rodzice dzieci jednej z podstawówek w powiecie strzeleckim. Gdy dowiedzieli się, że dla polskich uczniów nie przewidziano lekcji języka niemieckiego, domagali się ich wprowadzenia. Wtedy usłyszeli od dyrekcji, że ich dzieci będą mogły skorzystać z takich zajęć pod warunkiem, że oni podpiszą wniosek o przynależności do mniejszości. Co więcej, treść dokumentu, który dyrektor szkoły dał rodzicom do podpisania, wykracza poza rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie. Zgodnie z wytycznymi we wniosku mają być jedynie dane dotyczące rodziców i uczniów oraz tryb, w jakim rodzice chcą, aby język był wykładany. Kuratorium zastrzegło, że nie można wymagać od rodziców deklaracji o przynależności do mniejszości.

“Rz” wyjaśnia, że takie rozwiązanie gwarantuje szkole dodatkowe dochody, bo dotacja na kształcenie ucznia należącego do mniejszości jest o wiele wyższa.

– Rodzice mówią o skandalu i przekonują, że podobnych sytuacji na ich terenie jest więcej. Bulwersuje ich fakt, że szkołom bardziej opłaca się kształcić członków mniejszości niż Polaków – czytamy w “Rz”.

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=76681 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]