Francja: Femen uniewinniony, kary dla ochroniarzy

Aktualizacja: 2014-09-15 8:49 am

Sąd w Paryżu uniewinnił dziewięć aktywistek Femenu. Kobiety oskarżone były o niszczenie dzwonów z katedry Notre Dame. Za zbyt brutalne potraktowanie feministek ukarani zostali ochroniarze.

Sąd wymierzył ochroniarzom karę trzem ochraniarzom świątyni. W opinii wymiaru sprawiedliwości w zbyt brutalny sposób potraktowali oni profanujące kościół feministki. Ochroniarze mają zapłacić mandaty w wysokości od 300 do 1000 euro.

Do incydentu doszło 12 lutego 2013 r. Aktywistki Femenu chciały na swój, prowokacyjny  i bluźnierczy sposób „świętować” abdykację Benedykta XVI. Feministki, wraz z tłumem turystów, podeszły do trzech dzwonów umieszczonych prowizorycznie w świątyni, przed ich zainstalowaniem z okazji 850-lecia katedry.

Profanatorki wznosiły okrzyki: „Nigdy więcej papieża”. Kobiety uderzały jednocześnie drewnianymi pałkami w dzwony. Policja stwierdziła, że na jednym z nich – Świętym Marcinie – doszło do jednocentymetrowego odprysku na pozłacanej ozdobie.

W czasie procesu, aktywistki Femenu twierdziły, że nie były sprawcami szkody. Podkreślały że pałki, którymi uderzały były okręcone filcem. Innego zdania był adwokat rektora katedry Notre Dame, Laurent Devolové, twierdzący, że filc był źle umocowany i uderzano „nagimi”pałkami.

W tym samym dniu odbywało się we francuskim Zgromadzeniu Narodowym głosowanie nad ustawą o tzw. małżeństwach homoseksualnych. Korzystając z „okazji” feministki wykrzyczały na dziedzińcu katedry swój lewacki manifest – „wierzymy w homoseksualizm”. Ochroniarze próbujący usunąć rozwrzeszczane kobiety z kościoła usłyszeli: „odwal się homofobie”.

Obecny proces Femenu był pierwszym z dwóch wytoczonych mu we Francji. Kolejny będzie miał miejsce 15 października. Jedna z aktywistek grupy, która uczestniczyła w profanacji katedry,  będzie odpowiadać za „ekshibicjonizm seksualny”. W kościele Świętej Magdaleny, w grudniu 2013 r., broniąc aborcji i protestując przeciw jej ograniczaniu w Hiszpanii, pół-naga, rzuciła na ołtarz kawałek cielęcej wątroby symbolizujący płód.

Franciszek L. Ćwik, luk

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=76581 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]