Aktualizacja strony została wstrzymana

Autostradami Niemcy jeżdżą do Breslau, a Polacy do Vilniusa i Lviva

Tabliczki na niemieckiej autostradzie łączące miasto Lebau z nadgranicznym polskim Zgorzelcem wskazują kierunek na Breslau zamiast Wrocławia. Z kolei polskie drogowskazy kierują nie na Wilno i Lwów, ale na Vilnius i Lviv.

„To jeden z wielu przykładów prowadzenia przez Niemców spójnej polityki historycznej” – komentuje profesor Jan Źaryn. „Biorąc pod uwagę te pozornie mało ważne tabliczki, widać, że polityka historyczna to wciąż istotna kwestia. Przesłanki polityki historycznej naszego zachodniego sąsiada są oczywiste zarówno dla niemieckich polityków, jak i regionalnych służb, odpowiedzialnych za oznakowanie dróg” – dodaje profesor.

Wg naukowca zauważalne jest różnica w podejściu do tej kwestii między Niemcami a Polakami:

„Niemcy nie postępują tak, jak my to robimy w przypadku nazw wschodnich miast, które należały do Polski, oznaczając je jako Lviv oraz Vilnius. Nie zastanawiają się, czy sąsiedzi się na nich obrażą. To część ich spójnego planu rewindykowania terytoriów, które kiedyś do nich należały” – mówi profesor Jan Źaryn.

telewizjarepublika.pl/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (10 wrzesnia 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/autostradami-niemcy-jezdza-do-breslau-a-polacy-do-vilniusa-i-lviva

Skip to content