Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: kontrowersyjna ustawa w Connecticut została wycofana

Na prośbę samych wnioskodawców kontrowersyjna ustawa, która przekazywała pełną kontrolę nad finansami i sprawami administracyjnymi parafii w stanie Connecticut osobom świeckim została wycofana – poinformował portal CatholicNewsService.

We wczorajszym oświadczeniu komisji sądowniczej stanowej legislatury senator Andrew J. McDonald oraz przedstawiciel Izby Reprezentantów Michael Lawlor ogłosili odwołanie zaplanowanego na wczoraj czytania.

„Na prośbę samych wnioskodawców, którzy wspierają tę ustawę zdecydowaliśmy się odwołać publiczne przesłuchanie w tej sprawie. Zrezygnowaliśmy z wszelkich dalszych rozważań tej ustawy w czasie trwania obecnej sesji i poprosiliśmy prokuratora generalnego o opinię na temat konstytucyjności istniejącego prawa” – napisali Lawlor i McDonald, obaj homoseksualiści wywodzący się z partii demokratycznej i uważający się za katolików.

Celem zaproponowanej 5 marca ustawy miało być rzekomo wprowadzenie przejrzystości w zarządzaniu funduszami parafii oraz ułatwienie procedury wszczęcia odpowiedniego postępowania w razie podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości. W miejsce pięcioosobowych komisji, w skład których wchodzi 3 duchownych i 2 osoby świeckie miałby pojawić się zarząd komisyjny złożony z co najmniej 13 osób świeckich wybieranych przez parafian. Biskup co prawda zasiadałby w komisji ale bez prawa głosu.

Ustawa w wyraźny sposób ingerowała w wewnętrzne sprawy Kościoła i naruszała konstytucję. Natychmiast też spotkała się ze zdecydowaną opozycją w całym kraju.

Arcybiskup Henry J. Mansell z Archidiecezji Hartford stwierdził, że proponowana ustawa zrywałaby z ewangeliczną strukturą Kościoła oddzielając duchownych od wiernych. Bp William E. Lori z Bridgeport uznał, że ustawa jest ledwie skrywaną próbą uciszenia Kościoła w ważnych sprawach, w szczególności zaś w kwestii definicji małżeństwa i tzw. małżeństw homoseksualnych.

Decyzja o wycofaniu ustawy została ogłoszona po ukazaniu się 8 marca opinii prawnika Philipa Lacovara, który stwierdził, że jest ona niezgodna z konstytucją i zalecał wycofanie projektu.

Tymczasem Paul Lakeland, który kieruje pracami badawczymi na prowadzonym przez jezuitów uniwersytecie w Fairfield powiedział gazecie „The Connecticut Post”, że ustawa wcale nie narusza prawa do wolności religijnej, gdyż pozostawia biskupom kontrolę nad sprawami doktrynalnymi.

Źródło: CNS, AS

Za: PiotrSkarga.pl


.