Litewskie stacje telewizyjne odmawiają emisji gejowskiego spotu

Aktualizacja: 2014-08-25 11:01 am

Trzy stacje telewizyjne odmówiły wyemitowania filmu wyprodukowanego przez jedną z organizacji gejowskich. Materiał zostanie przeanalizowany przez pracowników biura  Inspektora Etyki Dziennikarskiej.

„Spot zawiera elementy, które muszą być ocenione przez ekspertów. Stanie się to nie wcześniej niż we wrześniu” – stwierdziła Zita ZamzickienÄ—, Inspektor Etyki Dziennikarskiej. Jej oświadczenie opublikowała agencja informacyjna Baltic News Service (BNS), działająca w Litwie, Łotwie i Estonii.

BNS poinformowała, że trzy główne stacje telewizyjne – LNK, TV3 i Lietuvos Ryto TV – odmówiły emisji spotu reklamowego argumentując, że pokazanie tego materiału w telewizji może naruszyć Ustawę o ochronie małoletnich przed szkodliwym wpływem ogólnie dostępnych informacji.

Ustawa weszła w życie 1 marca 2010 r. Przewiduje ponad 20 przypadków ograniczania przekazu informacji ze względu na jej negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Dotyczy to m.in. ukazywania przemocy, erotyki, hazardu czy samookaleczenia. Na mocy ustawy, każda informacja publiczna, która propaguje stosunki homoseksualne, biseksualne i poligamiczne, uznawana jest za wpływającą negatywnie na zdrowie psychiczne oraz rozwój fizyczny, intelektualny i moralny małoletnich.

Jedna ze stacji telewizyjnych – TV3 – zwróciła się do Inspektora Etyki Dziennikarskiej, aby urząd określił, czy film rzeczywiście narusza prawo. „Chcemy być pewni, że wszystkie reklamy emitowane przez nasze kanały są zgodne z obowiązującym prawem. Gdy pojawiają się wątpliwości, zawsze prosimy, aby specjaliści zapewnili o ich zgodności z przepisami prawnymi” – powiedziała Vaida VincevičiÅ«tÄ—, kierowniczka ds. komunikacji telewizji TV3.

Spot został wyprodukowany przez Lietuvos gÄ—jų lyga (Litewska Liga Gejów), najstarszą organizację działającą na rzecz praw LGBT na Litwie, zarejestrowaną w Wilnie w 1995 r. LGL jest członkiem europejskiej frakcji światowej organizacji homoseksualistów International Lesbian and Gay Association (ILGA ).

W ubiegłym roku, Inspektor Etyki Dziennikarskiej uznał, że litewski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny LRT ma prawo odmówić emisji innego materiału filmowego, który powstał na zlecenie tej samej Lietuvos gÄ—jų lyga i promował kontrowersyjną Paradę Gejów.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie materiałów serwisu informacyjnego LifeSiteNews (Hilary White) – 22.08.2014 r.]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=76150 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]