Aktualizacja strony została wstrzymana

Litewskie stacje telewizyjne odmawiają emisji gejowskiego spotu

Trzy stacje telewizyjne odmówiły wyemitowania filmu wyprodukowanego przez jedną z organizacji gejowskich. Materiał zostanie przeanalizowany przez pracowników biura  Inspektora Etyki Dziennikarskiej.

„Spot zawiera elementy, które muszą być ocenione przez ekspertów. Stanie się to nie wcześniej niż we wrześniu” – stwierdziła Zita ZamzickienÄ—, Inspektor Etyki Dziennikarskiej. Jej oświadczenie opublikowała agencja informacyjna Baltic News Service (BNS), działająca w Litwie, Łotwie i Estonii.

BNS poinformowała, że trzy główne stacje telewizyjne – LNK, TV3 i Lietuvos Ryto TV – odmówiły emisji spotu reklamowego argumentując, że pokazanie tego materiału w telewizji może naruszyć Ustawę o ochronie małoletnich przed szkodliwym wpływem ogólnie dostępnych informacji.

Ustawa weszła w życie 1 marca 2010 r. Przewiduje ponad 20 przypadków ograniczania przekazu informacji ze względu na jej negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Dotyczy to m.in. ukazywania przemocy, erotyki, hazardu czy samookaleczenia. Na mocy ustawy, każda informacja publiczna, która propaguje stosunki homoseksualne, biseksualne i poligamiczne, uznawana jest za wpływającą negatywnie na zdrowie psychiczne oraz rozwój fizyczny, intelektualny i moralny małoletnich.

Jedna ze stacji telewizyjnych – TV3 – zwróciła się do Inspektora Etyki Dziennikarskiej, aby urząd określił, czy film rzeczywiście narusza prawo. „Chcemy być pewni, że wszystkie reklamy emitowane przez nasze kanały są zgodne z obowiązującym prawem. Gdy pojawiają się wątpliwości, zawsze prosimy, aby specjaliści zapewnili o ich zgodności z przepisami prawnymi” – powiedziała Vaida VincevičiÅ«tÄ—, kierowniczka ds. komunikacji telewizji TV3.

Spot został wyprodukowany przez Lietuvos gÄ—jų lyga (Litewska Liga Gejów), najstarszą organizację działającą na rzecz praw LGBT na Litwie, zarejestrowaną w Wilnie w 1995 r. LGL jest członkiem europejskiej frakcji światowej organizacji homoseksualistów International Lesbian and Gay Association (ILGA ).

W ubiegłym roku, Inspektor Etyki Dziennikarskiej uznał, że litewski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny LRT ma prawo odmówić emisji innego materiału filmowego, który powstał na zlecenie tej samej Lietuvos gÄ—jų lyga i promował kontrowersyjną Paradę Gejów.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie materiałów serwisu informacyjnego LifeSiteNews (Hilary White) – 22.08.2014 r.]

Za: Human Life International - Polska -- Polski serwis pro-life (25/08/2014) | http://www.hli.org.pl/drupal/pl/node/9629

Skip to content