ONZ żąda od Hiszpanii przeniesienia grobu Franco

ONZ żąda od Hiszpanii przeniesienia grobu gen. Francisco Franco, znajdującego się obecnie w bazylice w Dolinie Poległych pod Madrytem. ONZ chce w ten sposób walczyć z „faszystowskim dziedzictwem” kraju. 

Gen. Francisco Franco, rządził Hiszpanią od końca wojny domowej w 1939 roku do swojej śmierci w 1975. Jego grób jest celem swoistych pielgrzymek części zwolenników hiszpańskiej prawicy.

ONZ domaga się, by rząd usunął ciało i pomnik gen. Franco z Doliny Poległych. Po raz pierwszy organizacja ta wystosowała takie żądanie w 2011 roku, gdy Hiszpanią rządzili jeszcze socjaliści. ONZ chce teraz dodatkowo, by w Dolinie Poległych powstało muzeum honorujące ofiary dyktatury gen. Franco. Ma być to część usuwania z Hiszpanii wszystkich symboli „faszystowskiej opresji”.

Organizacja domaga się ponadto, by Hiszpania w ciągu 90 dni stworzyła szeroki i spójny szkic działań, jakie kraj zamierza podjąć celem pomocy ofiarom reżimu gen. Franco i ich rodzinom.

Źródło: fronda.pl
KRaj

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-08-04) | http://www.pch24.pl/onz-zada-od-hiszpanii-przeniesienia-grobu-franco,24618,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content