ONZ żąda od Hiszpanii przeniesienia grobu Franco

Aktualizacja: 2014-08-5 2:55 pm

ONZ żąda od Hiszpanii przeniesienia grobu gen. Francisco Franco, znajdującego się obecnie w bazylice w Dolinie Poległych pod Madrytem. ONZ chce w ten sposób walczyć z „faszystowskim dziedzictwem” kraju. 

Gen. Francisco Franco, rządził Hiszpanią od końca wojny domowej w 1939 roku do swojej śmierci w 1975. Jego grób jest celem swoistych pielgrzymek części zwolenników hiszpańskiej prawicy.

ONZ domaga się, by rząd usunął ciało i pomnik gen. Franco z Doliny Poległych. Po raz pierwszy organizacja ta wystosowała takie żądanie w 2011 roku, gdy Hiszpanią rządzili jeszcze socjaliści. ONZ chce teraz dodatkowo, by w Dolinie Poległych powstało muzeum honorujące ofiary dyktatury gen. Franco. Ma być to część usuwania z Hiszpanii wszystkich symboli „faszystowskiej opresji”.

Organizacja domaga się ponadto, by Hiszpania w ciągu 90 dni stworzyła szeroki i spójny szkic działań, jakie kraj zamierza podjąć celem pomocy ofiarom reżimu gen. Franco i ich rodzinom.

Źródło: fronda.pl
KRaj

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75849 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]