ETPC: Homo-małżeństwo nie jest prawem człowieka

Aktualizacja: 2014-08-1 7:31 pm

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozwiał nadzieje trans-homoseksualnej pary, że na drodze sądowej ustali istnienie obowiązku uznania małżeństwa jednopłciowego.

Zwracając się do strony skarżącej – mężczyzny, który zmienił płeć na żeńską oraz jego żony/partnerki – stwierdził, że takiej parze wystarczy rejestrowany związek partnerski.

Osobliwa para postanowiła przetestować granice kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie krajowego prawa małżeńskiego i rodzinnego. Po raz kolejny okazało się, że od państw członkowskich nikt nie może domagać się “legalizacji małżeństw osób tej samej płci”.

Strony sporu i europejscy zwolennicy quasi-małżeństw homoseksualnych przyznali, że rezultat postępowania przed Trybunałem był przewidywalny. Niemniej jednak orzeczenie sfrustrowało walczących o tzw. prawa gejów w Europie. Okazuje się, że homoseksualne “małżeństwa” wcale nie muszą stać się rzeczywistością.

A oto kilka szczegółów dotyczących sprawy:

Obywatel Finlandii – żonaty mężczyzna i ojciec dziecka urodzonego w formalnym związku małżeńskim – przeszedł operację zmiany płci. Od strony anatomicznej przypomina teraz kobietę. Próbował zmienić swoje dane osobowe z męskich na kobiece. Bez powodzenia. W urzędzie stanu cywilnego dowiedział się, że jest to niemożliwe tak długo, jak długo pozostaje w związku małżeńskim, ponieważ w Finlandii prawo nie uznaje „małżeństw jednopłciowych”.

Para zwróciła się o rozstrzygnięcie do ETPC – chcą żyć w małżeństwie, nie chcą żadnego rozwodu, a poza tym w Finlandii związki cywilne nie mają takich samych praw jak związki małżeńskie. Niech państwo fińskie uzna ich małżeństwo, chociaż teraz będą je tworzyli jako dwie kobiety.

Trybunał był nieugięty. Po pierwsze, potwierdził, że europejskie ustawodawstwo dotyczące praw człowieka nie przewiduje instytucji „małżeństwa homoseksualnego”. Do drugie, uznał, że rejestrowane związki cywilne są “wystarczająco dobre dla par tej samej płci”.

ETPC przypomniał, że ochrona tradycyjnej instytucji małżeństwa jest ważnym interesem państwa. Ponieważ relacje i związek między osobami tej samej płci nie są identyczne z małżeństwem mężczyzny i kobiety, mogą być w prawodawstwie traktowane odmiennie.

Orzeczenie Trybunału przekreśliło plany działaczy gejowskich w Finlandii. Wcześniej komisja parlamentarna odrzuciła projekt ustawy o homo-małżeństwach, zanim jeszcze trafił pod obrady Eduskunty. Projekt ustawy wniesiono po raz drugi od 2012 roku.

Finlandia jest jedynym krajem skandynawskim, który nie zezwala na „małżeństwa homoseksualne”.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie materiałów serwisu informacyjnego LifeSiteNews – 25.07.2014 r. za: C-FAM (Stefano Gennarini) – 25.07.2014 r.]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75805 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]