Oświadczenie Związku Źołnierzy NSZ w sprawie wstrzymania ekshumacji IPN

Aktualizacja: 2014-07-17 12:49 pm

Związek Źołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wydał specjalne oświadczenie w sprawie wstrzymania ekshumacji ofiar komunistycznych zbrodni na warszawskim Służewie przy ul. Wałbrzyskiej. Publikujemy treść tego oświadczenia.

Zarząd Główny Związku Źołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją, jaka miała miejsce na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na warszawskim Służewie. Uważamy za nieuzasadnione i niedopuszczalne wstrzymywanie prac poszukiwawczych szczątków Bohaterów narodowych, którzy ponieśli męczeńską śmierć w walce z okupantem sowieckim.

Rodziny ofiar, ostatni towarzysze broni i wszyscy, dla których niepodległość Polski jest wartością, czekają na godne upamiętnianie naszych Bohaterów. Obawiamy się, że nieuzasadnione wstrzymywanie prac i trudności administracyjne uniemożliwią odnalezienie wszystkich Bohaterów, których można byłoby odnaleźć i zidentyfikować, gdyby nie mnożono przeszkód biurokratycznych.

Jesteśmy zaniepokojeni niektórymi działaniami osób z aktualnego kierownictwa IPN, które od pewnego czasu zgadzają się firmować logiem Instytutu różne antypolskie w wymowie imprezy np. występ Jana Tomasza Grossa na konferencji IPN w Warszawie w kwietniu 2013 r.

Nasuwa się kilka zasadniczych pytań:

1. Dlaczego aktualne kierownictwo IPN (w osobach Prezesa IPN Łukasza Kamińskiego, Zastępcy Prezesa Agnieszki Rudzińskiej, dyr. Krzysztofa Persaka i dyr. Dariusza Gabrela) oraz niektórzy członkowie Rady IPN (Andrzej Friszke i Antoni Dudek) angażują się w działania, które szkodzą wizerunkowi Polski, ośmieszają ideę godnego upamiętnienia ofiar zbrodni komunistycznych, a co za tym idzie, podważają cały dotychczasowy dorobek Instytutu i sens jego istnienia?

2. Dlaczego kierownictwo IPN nie uznaje Źołnierzy Wyklętych za ofiary zbrodni komunistycznych, tylko za ofiary pospolitego przestępstwa? Czy tak należy interpretować fakt przekazania do prokuratury powszechnej sprawy ekshumacji ofiar komunizmu na Służewie przez prokuratora IPN Dariusza Gabrela?

3. Dlaczego do tej pory nie rozwiązano biurokratycznych przeszkód i nie wznowiono zatrzymanych prac ekshumacyjnych na „Łączce”?

4. Kiedy powstanie obiecywany panteon Źołnierzy Wyklętych na warszawskich Powązkach? Na przygotowanie pochówku sowieckiego namiestnika W. Jaruzelskiego na Powązkach wystarczyły 2 dni. Ile będą musiały czekać rodziny ofiar komunistów?

Karol Wołek

Wiceprezes Zarządu Głównego

Związku Źołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75656 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]