Aktualizacja strony została wstrzymana

Poseł chwali drużynę Niemiec – „naśladują Hitlera”

Jeden z malezyjskich parlamentarzystów pogratulował Niemcom mundialowego zwycięstwa i porównał ich walkę i determinację do postawy… Adolfa Hitlera!

Deputowany Bung Mohtar Radin napisał na twitterze m.in.: „Gratuluję Niemcom.  Grali wspaniale. To prawdziwi bohaterowie. Niech żyje Adolf Hitler!”

Przeciwko tego typu porównaniom ostro zaprotestował niemiecki ambasador w Malezji Holger Michael. Oświadczył on, że nie ma nic przeciwko chwaleniu niemieckich piłkarzy za zwycięstwo i styl, w jakim zostało osiągnięte. Jednak wszelkie powiązania tego, co działo się na brazylijskim stadionie z czasami Hitlera jest co najmniej nie na miejscu.

Sam deputowany nie poczuwa się do winy. Radin jest zdania, że Hitler i nazizm to niezniszczalny rozdział w historii Niemiec, a niemieccy piłkarzy grali tak, jak walczyli niegdyś hitlerowscy żołnierze.

Kilka minut po ukazaniu się twitta, premier Malezji Datuk Seri Razak potępił wpis parlamentarzysty. Podkreślił, że poseł nie wypowiedział się w imieniu całego narodu malezyjskiego, który doskonale zna i rozumie tragiczną przeszłość Europy i Niemiec.

W związku z meczem i kontrowersyjnym twittem, Adam Taylor z „The Washington  Post” podał wyniki badań pracowni Topsy. Wg niej, w dniu meczu reprezentacji Niemiec użycie zwrotów „Hitler” i „nazizm” wzrosło kilkanaście razy w porównaniu z normalnym dniem roku. – Cóż, jednym z głównych zadań twittera w czasie wielkich, międzynarodowych imprez jest gwarancja, że każdy może pokusić się o najodważniejsze żarty i porównania bez obawy o konsekwencje. Niestety, dla Niemców jako narodu, takie twitterowe wpisy wciąż nawiązują do ich hitlerowskiej przeszłości. I nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś w taj materii miało się zmienić – konkluduje na łamach waszyngtońskiej gazety Adam Taylor.

ChS

Źródło „The Washington  Post”

KOMENTARZ BIBUŁY: Doprawdy, nie ma nic bulwersującego w rozumowaniu malezyjskiego posła: on po prostu naturalnie postrzega dzisiejsze Niemcy w odpowiednim kontekście, czyli jako kontynuatorów, spadkobierców i potomków hitlerowskich Niemiec. Helmuty grali dobrze i cieszą się z pierwszego swojego tak spektakularnego zwycięstwa już zjednoczonych Niemiec – większych i, niestety, groźniejszych. Oby ich sportowe zwycięstwo nie było zarzewiem – albo: rozbudzeniem trwających a ukrytych – tendencji do widzenia przez nich całego świata jako Untermensch’ów.

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-07-14) | http://www.pch24.pl/posel-chwali-druzyne-niemiec----nasladuja-hitlera-,24217,i.html

Skip to content