Poseł chwali drużynę Niemiec – “naśladują Hitlera”

Aktualizacja: 2014-07-14 1:21 pm

Jeden z malezyjskich parlamentarzystów pogratulował Niemcom mundialowego zwycięstwa i porównał ich walkę i determinację do postawy… Adolfa Hitlera!

Deputowany Bung Mohtar Radin napisał na twitterze m.in.: „Gratuluję Niemcom.  Grali wspaniale. To prawdziwi bohaterowie. Niech żyje Adolf Hitler!”

Przeciwko tego typu porównaniom ostro zaprotestował niemiecki ambasador w Malezji Holger Michael. Oświadczył on, że nie ma nic przeciwko chwaleniu niemieckich piłkarzy za zwycięstwo i styl, w jakim zostało osiągnięte. Jednak wszelkie powiązania tego, co działo się na brazylijskim stadionie z czasami Hitlera jest co najmniej nie na miejscu.

Sam deputowany nie poczuwa się do winy. Radin jest zdania, że Hitler i nazizm to niezniszczalny rozdział w historii Niemiec, a niemieccy piłkarzy grali tak, jak walczyli niegdyś hitlerowscy żołnierze.

Kilka minut po ukazaniu się twitta, premier Malezji Datuk Seri Razak potępił wpis parlamentarzysty. Podkreślił, że poseł nie wypowiedział się w imieniu całego narodu malezyjskiego, który doskonale zna i rozumie tragiczną przeszłość Europy i Niemiec.

W związku z meczem i kontrowersyjnym twittem, Adam Taylor z „The Washington  Post” podał wyniki badań pracowni Topsy. Wg niej, w dniu meczu reprezentacji Niemiec użycie zwrotów „Hitler” i „nazizm” wzrosło kilkanaście razy w porównaniu z normalnym dniem roku. – Cóż, jednym z głównych zadań twittera w czasie wielkich, międzynarodowych imprez jest gwarancja, że każdy może pokusić się o najodważniejsze żarty i porównania bez obawy o konsekwencje. Niestety, dla Niemców jako narodu, takie twitterowe wpisy wciąż nawiązują do ich hitlerowskiej przeszłości. I nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś w taj materii miało się zmienić – konkluduje na łamach waszyngtońskiej gazety Adam Taylor.

ChS

Źródło „The Washington  Post”

KOMENTARZ BIBUŁY: Doprawdy, nie ma nic bulwersującego w rozumowaniu malezyjskiego posła: on po prostu naturalnie postrzega dzisiejsze Niemcy w odpowiednim kontekście, czyli jako kontynuatorów, spadkobierców i potomków hitlerowskich Niemiec. Helmuty grali dobrze i cieszą się z pierwszego swojego tak spektakularnego zwycięstwa już zjednoczonych Niemiec – większych i, niestety, groźniejszych. Oby ich sportowe zwycięstwo nie było zarzewiem – albo: rozbudzeniem trwających a ukrytych – tendencji do widzenia przez nich całego świata jako Untermensch‘ów.

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75594 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]