Estonia wprowadziła zakaz używania symboli sowieckich

Aktualizacja: 2006-11-30 12:00 am

Rząd estoński zatwierdził w czwartek, 30 listopada zmianę w prawie karnym, wprowadzając zakaz publicznego używania zarówno symboli nazistowskich jak i sowieckich. Od tej pory w Estonii używanie sierpa i młota – symbolu sowieckiej tyranii – jest zakazane i karane tak samo jak używanie swastyki.

W zeszłym roku premierzy państw członkowskich Unii Europejskiej – Litwy, Estonii, Czech, Słowacji i Węgier wystosowali apel do Unii Europejskiej o wprowadzenie zakazu używania sowieckich symboli na takich samych zasadach jak obowiązujące przepisy traktują symbole nazistowskie. “Jeśli mamy powszechnie obowiązujący zakaz używania swastyki, chcielibyśmy również widzieć zakaz używania symboli komunistycznego reżimu” – powiedział przedstawiciel Węgier Josef Szajer. Petycja grupy państw członkowskich trafiła do komisarza EU Justice, Freedom and Security Commissioner Franco Frattini, który stwiedził jednak, że nie widzi konieczności włączenia do zakazu symboli sowieckich. Rzecznik komisarza Friso Roscam Abbing powiedział [stosując charakterystyczną niegramatyczną nowomowę – przyp. BIBUŁA], że “W kontekście dyskusji nad rasizmem i ksenofobią, włączając w to antysemityzm, nie byłby to najbardziej stosowny kontekst dla dyskusji nad zakazem używania sowieckich symboli.”

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=755 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]