Wszystkie drogi w Niemczech będą płatne

Od 2016 r. za podróż niemieckimi drogami trzeba będzie zapłacić. Niemiecki minister transportu przedstawił plan wprowadzenia opłat za korzystanie z sieci tamtejszych dróg przez kierowców samochodów osobowych.

W praktyce płaciliby tylko cudzoziemcy. Obywatelom niemieckim opłaty zrekompensowałoby obniżenie podatku od samochodów. Minister oczekuje przychodów rzędu 2,5 miliarda euro w ciągu czterech lat. Środki te miałyby być w całości przeznaczane na budowę dróg.

Niemcy bardzo długo nie wprowadzały opłat za drogi; u nas idziemy z opłatami coraz dalej – zauważa poseł Krzysztof Tchórzewski, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury.

Koalicja rządząca PO-PSL rzuciła pomysł, żeby także opłaty w systemie viaTOLL były naliczane również dla samochodów osobowych. Jednak, gdy pojawił się medialny odzew protestu te zamiary zostały powstrzymane. Wiele wskazuje na to, że do tych pomysłów koalicja może wracać. Tym bardziej, że Krajowy Fundusz Drogowy, czyli fundusz na budowę autostrad został niezwykle wysoko zadłużony. W tej chwili to zadłużenie zbliża się do 44 mld zł – podkreślił poseł Krzysztof Tchórzewski.

10-dniowa winieta w Niemczech miałaby kosztować 10 euro. Roczna opłata ma być uzależniona od pojemności silnika oraz od czystości spalin i wynieść średnio 88 euro.

RIRM

Za: Radio Maryja (08 lipca 2014) | http://www.radiomaryja.pl/informacje/wszystkie-drogi-w-niemczech-beda-platne/

Skip to content