Szwecja: kto broni życia ten jest chory psychicznie?

Aktualizacja: 2014-07-3 8:36 am

Władze szpitala miejskiego w Eksjö (Szwecja), przywróciły do pracy położną, która odmawiała wykonywania aborcji. Musiała jednak przedstawić… zaświadczenie o zdrowiu psychicznym. Celem konsultacji psychologicznych miało być przekonanie kobiety, że aborcja to prawo.

W Szwecji sprzeciw sumienia wobec aborcji jest niedozwolony. Taki stan utrzymuje się mimo iż szwedzki rząd podpisał w 2011 r. Europejską Kartę Społeczną, chroniącą przedstawicieli służby zdrowia odmawiających wykonania aborcji lub eutanazji.    

Po utracie pracy Grimmar poprosiła o pomoc szwedzkiego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Alliance Defending Freedom (ADF), międzynarodową organizację działającą na rzecz wolności religijnej, rodziny i życia. Opisywany przypadek złamania zasady „sprzeciwu sumienia” w Szwecji nie jest wyjątkiem, co potwierdza fakt nadzorowania w tym kraju przez Europejski Komitet Praw Społecznych Rady Europy wykonywania zaleceń Europejskiej Karty Społecznej.

W odpowiedzi na tę sytuację, w komunikacie rządu Szwecji można przeczytać, że aborcja „niekoniecznie jest morderstwem”, zatem nieuzasadnionym jest powoływanie się na sprzeciw sumienia, ponieważ „tak długo jak rodzi się dziecko nie wiadomo czy przeżyje”. Również w przypadku późnych aborcji, dziecko które oddycha, i podrażnione porusza rękoma oraz nogami nie musi zostać uznane za żywe.

Przypadek Grimmar zyskał silny rozgłos medialny w Szwecji. Kobieta mówiła, że jako położna chce bronić i za każdą cenę ocalić życie. Z kolei obrońca położnej Roger Kiska wskazał na zagubienie społeczeństwa Szwecji, które gotowe jest wykluczyć kogoś tylko dlatego, że chce bronić ludzkiego życia, a nie je odbierać.

“W naszej opinii przypadek ten ujawnia szerszy problem dyskryminacji wynikającej z braku rozpoznania sprzeciwu sumienia w szwedzkim systemie prawnym. Szwecja, znana z zajmowaniu pierwszego miesjca w podejmowaniu wysiłków na rzecz wyeliminowania wszelkich przejawów dyskryminacji, przeoczyła wagę sprzeciwu sumienia” – przypomina Centrum Kultury Prawnej Ordo Iuris w oficjalnym liście poparcia dla Ellinor Grimmark. 

W Szwecji aborcja legalna jest praktycznie od 1975 r. również dla dziewcząt niepełnoletnich, bez konieczności wyrażenia zgody przez ich rodziców. Kraj ten „szczyci” się wysokim odsetkiem aborcji wśród młodzieży (22 na 1000). Praktyka aborcji jest tak rozpowszechniona, że nie toleruje się żadnych form sprzeciwu wobec niej, nawet jeśli dotyczą one sumienia.    

Źródło: corispondenzaromana

malk

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75371 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]