Aktualizacja strony została wstrzymana

Franciszek przeciw legalizacji miękkich narkotyków: wobec zła nie może być kompromisów ani ustępstw

Papież Franciszek zdecydowanie sprzeciwił się legalizacji tak zwanych miękkich narkotyków. Nie ma tu miejsca na ustępstwa i kompromisy – powiedział Papież międzynarodowym ekspertom w tej dziedzinie. Spotkał się bowiem z uczestnikami dorocznego posiedzenia Międzynarodowej Konferencji Antynarkotykowej, która zakończyło się wczoraj w Rzymie. Skupia ona instytucje, które w poszczególnych krajach są odpowiedzialne za zwalczanie przestępstw narkotykowych.

Papież zwrócił uwagę na ogromną skalę problemu, a także na fakt, że handel narkotykami należy dziś do najbardziej dochodowych. Jest to wielka tragedia. Młodzież i nieletni są wystawieni na coraz większe niebezpieczeństwo – powiedział Franciszek:

„Chcę to powiedzieć bardzo jasno: narkotyków nie zwalcza się narkotykami! Narkotyk jest złem, a ze złem nie można sobie pozwolić na ustępstwa czy kompromisy! Zezwolenie osobom zażywającym narkotyki na używanie środków psychofarmakologicznych, by ograniczyć szkody, nie rozwiązuje problemu. Legalizacja, nawet ograniczona, tak zwanych «miękkich narkotyków», nie tylko jest problematyczna pod względem legislacyjnym, ale także nie przynosi pożądanych efektów. Stosowanie narkotyków zastępczych nie umożliwia skutecznej terapii, lecz jest zakamuflowaną formą kapitulacji. Chcę tu powtórzyć to, co powiedziałem już przy innych okazjach: «nie» dla jakichkolwiek narkotyków. Po prostu: «nie» dla narkotyków, jakichkolwiek”.

Franciszek zwrócił też uwagę na potrzebę odpowiedniego zapobiegania narkomani. Mówiąc „nie” narkotykom, trzeba zarazem powiedzieć „tak” życiu, miłości, wychowaniu, sportowi, pracy – podkreślił Papież:

„Pomyślmy o młodym człowieku, który nie ma pracy. Wydaje mi się, że w Europie jest takich młodych 75 mln. Tak sądzę, nie jestem pewny. Pomyślmy jednak o młodym człowieku, który ani nie się nie uczy, ani nie pracuje. Widzi, że nie ma perspektyw, nie ma nadziei. I pierwsza rzecz, jaka się mu nasuwa, to uzależnienia, w tym narkotyki. A zatem zapobieganie narkomanii to zapewnienie miejsc pracy, edukacji, sportu, zdrowego życia. Jeśli zapewnimy owe «tak», nie będzie miejsca dla nadużywania alkoholu i innych nałogów”.

Papież zapewnił też, że Kościół nie opuszcza tych, którzy wpadli w wir nałogu, lecz ze swą kreatywną miłością wychodzi im naprzeciw. Za pośrednictwem licznych pracowników i wolontariuszy bierze ich za rękę, pomaga im odzyskać własną godność oraz odkryć talenty, które zostały w nich zagłuszone przez narkotyki.

kb/ rv

Za: Radio watykańskie (2014-06-20) | http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=808327

Skip to content