USA: katolicka telewizja zmuszona do finansowania ubezpieczeń obejmujących aborcję

Aktualizacja: 2014-06-19 10:36 am

Emitująca swe programy na cały świat amerykańska telewizja katolicka EWTN (Eternal Word Television Network) nie może być zwolniona z wymogu opłacania swym pracownikom ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego m.in. aborcję, antykoncepcję i sterylizację – orzekł we wtorek 17 czerwca sąd rejonowy w Mobile, w stanie Alabama. Stacja umieściła orzeczenie na swym portalu internetowym oraz na profilu na Facebooku, zapowiadając odwołanie do sądu apelacyjnego w Atlancie.

EWTN nie kryje swojego rozczarowania orzeczeniem sądu rejonowego, sprzecznego z niemal wszystkimi wydanymi dotychczas wyrokami w podobnych sprawach. Wyraża niepokój odrzuceniem poważnych kwestii dotyczących wolności sumienia i wolności religijnej, jakie wskazała w swoim stanowisku.

„Jako organizacja, która została założona przez matkę Angelikę, by dbać o naukę Kościoła katolickiego, nie sądzimy, aby antykoncepcja, medykamenty wywołujące aborcję i dobrowolna sterylizacja mogły być określone jako opieka zdrowotna. Najzwyczajniej w świecie nie możemy ułatwić tych praktyk sprzecznych z moralnością” – czytamy w stanowisku stacji. Jednocześnie zapowiedziano odwołanie do sądu apelacyjnego w Atlancie.

EWTN jest największą katolicką siecią medialną na świecie, posiadającą również stacje radiowe i emitującą swe programy za pomocą przekazu satelitarnego.

Ustawa administracji prezydenta Baracka Obamy o opiece zdrowotnej, wprowadzona na początku 2012 r., nakazuje pracodawcom zatrudniającym więcej niż 50 osób opłacanie ubezpieczenia obejmującego koszty środków antykoncepcyjnych, w tym pigułek wczesnoporonnych, oraz sterylizacji. Zwolnione z tego mogą być organizacje religijne, jednak to rząd arbitralnie ustala, jaka firma spełnia warunki uprawniające ją do uzyskania takiego statusu. Nieopłacenie obligatoryjnych ubezpieczeń oznacza dla firm astronomiczne kary finansowe, skutkujące bankructwem.

21 czerwca w Baltimore zainaugurowana zostanie po raz trzeci ogólnonarodowa akcja „Fortnight for Freedom” – dwa tygodnie dla wolności, zdaniem biskupów USA, zagrożonej w ich ojczyźnie. Akcja zakończy się w Dzień Niepodległości 4 lipca w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

Źródło: KAI

 
Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75169 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]