Historyczne przemówienie premiera Donalda Tuska

Aktualizacja: 2014-06-16 4:55 pm

Dziś premier Donald Tusk wygłosił najważniejsze jak dotąd przemówienie w ciągu dwóch swoich kadencji. Przemówienie to powinno znaleźć się w każdej poważnej monografii poświęconej ćwierćwieczu III RP. 

Przypomnijmy fakty:

W półprywatnych okolicznościach minister SW i szef NBP uzgadniają dil. Prezes NBP deklaruje, że wychodząc naprzeciw potrzebom partii rządzącej tuż przed wyborami dodrukuje pieniędzy aby podnieść notowania rządzących. W zamian chce uchwalenia ustawy, która wzmocni NBP oraz dymisji aktualnego ministra finansów. Szef NBP bierze też na siebie przekonanie RPP, która może przeszkodzić w umowie.

Umowa taka jest usiłowaniem złamania wprost konstytucji, w ustępie dot. NBP, czego nikt z konstytucjonalistów nie kwestionuje.

W kilka miesięcy później rząd zaczyna realizować swoją część umowy: dymisjonuje ministra finansów, w przeddzień przyjęcia przez RM ustawy o NBP wychodzą na jaw podsłuchy. 

W swoim dzisiejszym przemówieniu premier Tusk nie zaprzeczył żadnemu z powyższych faktów, część nie wprost potwierdził, nadając im nieco inny kwantyfikator: robili to co dobre dla Polski.
W ten sposób premier Tusk publicznie wyraźnie stwierdził, że konstytucji będzie przestrzegał w takim zakresie, w jakim jest to korzystne dla jego ugrupowania politycznego. I wszystkie najważniejsze instytucje państwa milcząco bądź z entuzjazmem zaakceptowały tezy premiera.

Państwo demokratyczne ma to do siebie, że cechuje się hipokryzją, jednak w żadnym tego typu państwie centralne urzędy nie mogą w sposób publiczny łamać konstytucji, bo to de facto ona jest uosobieniem majestatu państwa. Dziś III RP ustami premiera, przy wsparciu najważniejszych instytucji zdjęła maskę hipokryzji jasno stwierdzając: dla nas konstytucja nie jest świętością ani majestatem, dla nas świętością jest nasz interes. Dlatego dzisiejszy dzień to jedna z najważniejszych dat w historii III RP.

Czy to jest zaskoczenie, że demokracja u nas nie działa? Myślę, że dla nielicznych. Brawa jednak dla premiera, że jest na tyle głupi, by to publicznie przyznawać.

foros

Źródło: NaszeBlogiPL (2014-06-16)

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75092 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]