Aktualizacja strony została wstrzymana

Nie żyje Wojciech Jaruzelski. Zmarł opatrzony sakramentami

Komunistyczny generał miał 91 lat. Jaruzelski zmarł w niedzielę o godz. 15.24 w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy. Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa prezydenckiego biura prasowego, w specjalnym komunikacie poinformowała, że decyzje w sprawie pogrzebu Jaruzelskiego będą uzgadniane po poznaniu woli rodziny zmarłego. Jaruzelski zmarł – jak dowiaduje się KAI – przyjąwszy święte sakramenty. 

Wojciech Jaruzelski był m.in. generałem armii Wojska Polskiego, szefem Głównego Zarządu Politycznego WP (1960-1965), szefem Sztabu Generalnego WP (1965-1968), ministrem obrony narodowej (1968-1983).

W marcu biegli uznali, że stan zdrowia Jaruzelskiego nie pozwala na sądzenie go za wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego oraz w sprawie masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r.

Jak przypomina portal rp.pl, jego kariera wojskowa jest przedmiotem sporów historyków. W tym okresie jego życia można znaleźć najwięcej plam. Według historyka Piotra Gontarczyka, który w ostatnim numerze czasopisma IPN opublikował wyniki badań teczki oficera ludowego Wojska Polskiego, dokument mógł być pod koniec PRL fałszowany. Teczka, w której uzupełniano przebieg jego służby zapisana jest jednym kolorem i charakterem pisma, co w innych tego typu przypadkach się nie zdarza. Historyk stawia tezę, że w ten sposób Jaruzelski chciał m.in. ukryć walki z podziemiem niepodległościowym. Zachowały się jednak raporty z lat 1945-46, w których meldował o aresztowaniach, rewizjach i represjach ludności nieprzychylnej nowym władzom.

Spór budzi też jego współpraca z Informacją Wojskową (ówczesnym kontrwywiadem). On sam temu zaprzeczał, ale według dokumentów IPN  w latach 1946-1954 był zarejestrowany jako agent o pseudonimie „Wolski”.

W okresie PRL był też m.in. posłem na sejm wielu kadencji, prezesem Rady Ministrów, przewodniczącym Rady Państwa.

Wojciech Jaruzelski był też jedynym prezydentem PRL – został wybrany przez posłów i senatorów 19 lipca 1989 r. Po zmianie ustroju politycznego i nazwy państwa z dniem 31 grudnia 1989, stał się zarazem pierwszym Prezydentem III RP.

W 2011 r. u Jaruzelskiego zdiagnozowano chłoniaka, miał też powikłania po chemioterapii.

Już wkrótce Sąd Okręgowy w Warszawie umorzy dwa jego procesy – za masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970 roku oraz za wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Oba były zawieszone od lata 2011 roku z powodu złego stanu zdrowia Jaruzelskiego.

Zmarł – jak dowiaduje się KAI – przyjąwszy święte sakramenty.

Źródło: TVP Info/rp.pl/KAI

luk

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-05-25) | http://www.pch24.pl/nie-zyje-wojciech-jaruzelski--zmarl-opatrzony-sakramentami,23137,i.html

Skip to content