Aktualizacja strony została wstrzymana

Węgry dziękują międzynarodowym lichwiarzom, czyli koniec współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym?

To się nazywa mieć cojones. Prezes węgierskiego banku centralnego Gyorgy Matolcsy poinformował, że Węgry planują szybszą spłatę pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i zamierzają zamknąć przedstawicielstwo MFW w Budapeszcie.

Portal forbes.pl podał informację, że węgierski prezes banku centralnego Gyorgy Matolcsy wysłał list do szefowej MFW Christine Lagarde, w którym uprzejmie podziękował za pomoc finansową przekazaną Węgrom, gdy kraj znajdował się na skraju bankructwa oraz poinformował, że Węgry spłacą MFW ostatnią ratę (ok. 2,2 mld euro) przed końcem tego roku – zatem przed terminem, który upływa 31 marca 2014 roku. Na koniec Matolscy napisał, że po spłacie pożyczki Węgry podziękują za współpracę z MFW i pozbędą się ze stolicy przedstawicielstwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Przypomnijmy: Największe pożyczki Węgry otrzymały od MFW za czasów rządów socjalistów. Wtedy przyznano im 20 mld euro. Gdy władzę przejął Victor Orban, zmieniło się nastawienie co do konieczności zaciągania dalszych zobowiązań. Orban od razu przerwał pożyczanie pieniędzy z MFW. Jednocześnie premier Węgier poddał ostrej krytyce założenia MFW odnośnie walki z kryzysem w jego kraju. We wrześniu 2012 roku Orban mówił: „Lista żądań MFW jest długa i nie jest zgodna z interesami naszego narodu. Nie zamierzamy przeprowadzać głębokich cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym. Nie będziemy zmniejszać zasiłków rodzinnych, podwyższać podatku dochodowego i podatku od nieruchomości, zmniejszać emerytur, zwiększać wieku emerytalnego. Nikt nie będzie nam dyktował, co i kiedy mamy prywatyzować”. Orban dodał wówczas, że przyjęcie kolejnych pożyczek od MFW „uderzałoby w węgierskie społeczeństwo”.

I tak oto mąż stanu Wiktor Orban pokazał Europie, że jest naprawdę politykiem wybitnie imponującym, potrafiącym walczyć o dobro wspólne Węgier, a nie o interesy oligarchów europejskich.

Orban (Fot.Európa Pont/ Wikimedia Commons)

philo/prokapitalizm.pl

Za: Wirtualna Polonia (2014-04-15)

Dlaczego wygrał Orban?

Po miażdżącym zwycięstwie Wiktora Orbana i jego ugrupowania Fidesz wielu politologów i socjologów zastanawia się, co spowo­dowało fakt, że wciąż cieszy się on nadal wysokim poparciem społecznym. Eksperci wymieniają zazwyczaj wiele przyczyn. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jednym z ważnych powodów popularności ugrupowania Orbana jest jego stosunek do Węgrów  mieszkających za granicą.

Ekipa Viktora Orbana jako pierwsza w historii Węgier tak zdecydowanie zaangażowała się w sprawy roda­ków żyjących za granicą i ogłosiła, że nie są to Węgrzy drugiej kategorii, ale bracia, którym trzeba ułatwić do mak­simum kontakty z Macierzą. Nie znaczy to bynajmniej, że poprzednicy Orbana nie wspierali swych rodaków za grani­cą. Rozmawiając z Węgrami mieszka­jącymi na Słowacji, Zakarpaciu czy Ru­munii, można się dowiedzieć, że tak nie było. Budapeszt, niezależnie od tego, kto w nim rządził, zawsze upominał się o swoich ziomków. Nawet w najgorszych sowieckich czasach, gdy na Węgrzech rządził Janos Kadar, Budapeszt starał się – w odróżnieniu od Warszawy – coś dla nich zrobić. Polscy komuniści prze­chodzili do porządku dziennego nad lo­sami polskiej diaspory, a węgierscy nie. Dzięki nim m.in. Węgrzy przetrwali na Zakarpaciu, czyli w dzisiejszym obwo­dzie zakarpackim Ukrainy, pomimo że wcześniej byli skazani na zniszczenie. Podejmowane przez dotychczasowe węgierskie gabinety działania były jed­nak tylko półśrodkami. Orban zaś pod­jął działania mające w znacznej mierze przekreślić skutki traktatu z Trianon, robiąc wstęp do realizacji marzeń Wę­grów sformułowanych w 1920 roku. Mało kto wie, że od października 1920 roku w węgierskich szkołach zarówno przed, jak i po zajęciach obowiązkowo odmawiano modlitwę narodową o na­stępującej treści:

„Wierzę w Boga, w Ojczyznę,
w wiecz­nej prawdy trwanie,
że sprawiedliwości zadość się stanie,
wierzę w dawnych Węgier
świetne zmartwychwstanie”.

W wyniku traktatu z Trianon Węgry zostały bardzo poważnie okrojone. Z historycznego Królestwa św. Stefana Węgrom zostało 33 proc. terytorium i 42 prac. ludności. Rumunia zabrała 102.787 km2, Czechosłowacja – 62.937 km2, Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców – 63.088 km2. Z utratą tych ziem Węgrzy nigdy się nie pogodzili.

W czasie II wojny światowej odzyskali część z nich, by je następnie pod presją siły oddać. Ponowną utratę „ziem zabra­nych” Węgrzy odczuli bardzo boleśnie. Po 1956 raku i stłumieniu węgierskiej rewolucji Kśdar, szukając dróg rozła­dowania napięcia w kraju, wymógł na Chruszczowie złagodzenie kursu wobec Węgrów na Zakarpaciu. Po rozpadzie bloku wschodniego Budapeszt jeszcze większą niż dotąd opieką otoczył Wę­grów mieszkających na dawnych zie­miach węgierskich. Wspierał ich mo­ralnie, finansowo i politycznie. Zawsze i każdej sytuacji był po ich stronie, nie zważając na reperkusje międzynarodo­we. Rodakami za wschodnim kordonem nie przejmowała się zaś Warszawa, któ­ra zawsze składała swych ziomków na ołtarzu dobrych stosunków ze wschod­nimi sąsiadami.

Gdy do władzy doszedł Fidesz, zaangażowanie Budapesztu w problemy węgierskiej diaspory jeszcze bardziej wzrosło. Rząd Orbana zaczął w swoim programie akcentować jed­ność narodu węgierskiego i potrzebę budowania „solidarności narodowej ponad granicami państwa”. Jednym z pierwszych działań rządu było przyjęcie ustawy wprowadzającej uproszczoną procedurę ubiegania się przez Węgrów mieszkających za granicą o węgierski paszport, czyli po prostu o przywróce­nie obywatelstwa. W nowej konstytucji, którą przeforsował Fidesz, wzmocniono przepis o odpowiedzialności państwa za los Węgrów mieszkających za granicą, a także zapisano że rząd wyraża poparcie dla ich dążeń autonomicznych. Wzmoc­niło to znaczącą popularność Fideszu w węgierskim społeczeństwie i konso­lidacji prawicowego elektoratu wokół tego ugrupowania. Dla niego bowiem solidarność z rodakami poza granicami kraju była zawsze bardzo ważna.

Paszport dla każdego

W styczniu 2011 r. węgierskie placówki dyplomatyczne za granicą zaczęły wyda­wać paszporty swym dawnym obywate­lom i ich potomkom. Ich posiadacze au­tomatycznie uzyskiwali wszystkie prawa obywateli Węgier, łącznie z prawem wy­borczym. Pod tym kątem została m.in. zmieniona ordynacja wyborcza.

Pod­kreślić też trzeba, że wydawaniu pasz­portów nie towarzyszą biurokratyczne utrudnienia, występujące nagminnie przy przyznawaniu Karty Polaka, nie da­jącej w porównaniu z węgierskim pasz­portem praktycznie żadnych praw. By go uzyskać, Węgier musi tylko wejść do konsulatu, powiedzieć „dzień dobry” po węgiersku i złożyć wniosek. Od urzęd­nika dostaje w zamian karteczkę, kiedy ma się znosić po paszport. Odrzuconych wniosków praktycznie nie ma. Tuż przed wyborami premier Orban wręczył pięć-settysięcznej osobie węgierski paszport. Członkostwo w UE Rumunii i Słowacji nie ma na niego wpływu. Węgrzy nie przyjmują paszportów swojej Macierzy ze względów ekonomicznych, by mogli pracować w Unii. Około połowy Węgrów, którzy otrzymali paszporty, zamieszkuje właśnie Rumunię.

W ostatnich wyborach Węgrzy miesz­kający za granicą po raz pierwszy po­szli do urn. Mogli wprawdzie głosować tylko na listy krajowe, ale każdy z nich mógł powiedzieć, że dzięki Orbanowi w stosunku do ich osób sprawiedliwo­ści chociaż częściowo stało się zadość. Większość z nich wierzy zapewne daw­nych Węgier zmartwychwstanie. Na pewno zaś w Boga i Ojczyznę. Orban z Fideszem potwierdza, że mają do tego prawo.

Marek A. Koprowski

„Najwyższy czas”  19 – 26 kwietnia b.r.

Za: dakowski.pl (16.04.2014)

Skip to content