Na komunistycznych pomnikach w Szczecinie zawisną… tablice informacyjne

Aktualizacja: 2014-04-3 9:40 am

Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek znalazł sposób jak tymczasowo rozstrzygnąć problem komunistycznych pomników w mieście. Mają się na nich pojawić tablice informacyjne.

Na terenach wjazdowych do miasta stoją dwa komunistyczne pomniki – Wdzięczności dla Armii Radzieckiej i pomnik Sławy Armii Czerwonej. Grupa mieszkańców Szczecina zaapelował do prezydenta, by przenieść postumenty w mniej eksponowane miejsce.

I choć prezydent, Piotr Krzystek odpowiedział pozytywnie na apel mieszkańców, wszczynając stosowną procedurę w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, to jednak nie wszyscy są przekonani co do tego, czy ma on dobre intencje. Krzystka popiera bowiem nie tylko jego komitet i Prawo i Sprawiedliwość, ale również SLD. A politykom postkomunistycznej partii nie podoba się pomysł usuwania komunistycznych pomników. W dodatku na tak krok musi się też zgodzić rada miasta.

Do tego dochodzą przeszkody niezależne od wpływów środowisk politycznych. By pomniki można było rozebrać i przenieść w inne miejsce, konieczne są rozmowy z Rosjanami. Do porozumienia z nimi w tej sprawie obliguje umowa z tym krajem podpisana w 1994 r.

Na razie jednak prezydent wpadł na inny pomysł. Chce opracować tablice informacyjne dla wszystkich pomników poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej i oznakować je zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej. Tablice mają powstać przy współudziale szczecińskiego IPN.

Źródło: rp.pl

ged

 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=74116 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]