Kupujesz Palmę z Murzynkiem? Uważaj, możesz być rasistą!

Mieszkający w Polsce Afrykanie są oburzeni. A wszystko przez małego Murzynka na opakowaniach kultowej margaryny Palmy. Kostka tłuszczu ponoć przyczynia się do powielania stereotypów…

Istniejąca od blisko 40-lat margaryna Palma została wzięła na celownik politycznej poprawności. A wszystko przez spoty reklamowe, które od jakiegoś czasu można zobaczyć w telewizji. Co w nich strasznego? Ano, rodzina, oczywiście „biała” delektuje się wypiekami, do których przyrządzenia wykorzystano Palmę. Dodajmy, bo to ważne – z Murzynkiem. Co z tego, że w klipie wykorzystano logotyp, którym producent (firma Bielmar z Bielska-Białej) posługuje się od 40 lat?

„To utrwalanie stereotypów Afrykańczyków żyjących na obrzeżach cywilizacji” – argumentuje Mamadou Diouf, z zawodu weterynarz, poeta i muzyk pochodzący z Senegalu, który od 20 lat mieszka w Polsce. „Sięganie po stereotypy to opłacalna, choć niemoralna strategia marketingowa” – dodaje w rozmowie z Gazetą.

Diouf za krzywdzące uważa samo użycie słowa „Murzynek”, bo przecież w języku polskim jest słowo „Murzyn”. I nawołuje do bojkotu margaryny. „Może niezdrowe składniki margaryny uderzyły do głowy ekipy, która płodziła taką reklamę. Nie kupujmy!”.

W odpowiedzi na tak mocne zarzuty Bielmar przypomina, że Palma produkowana jest już od 1972 roku. Margaryn o takiej nazwie było wtedy co najmniej kilka, dlatego firma z Bielska-Białej, aby się wyróżnić, zaczęła używać wizerunku sympatycznego Murzynka, który autorce projektu „bardzo pozytywnie skojarzył się z krajem pochodzenia oleju palmowego oraz popularnym wówczas wierszem dla dzieci Juliana Tuwima”. Bielmar podkreśla ponadto, że firmie nigdy nie zależało na wywoływaniu kontrowersji. Przedstawiciel firmy dodaje również, że słowo „Murzynek” tak naprawdę nie funkcjonuje na opakowaniu – to sami klienci spontanicznie nazwali tak margarynę, a marketingowcy wykorzystali w reklamie.

Z całym szacunkiem do mieszkających w Polsce Afrykańczyków, na usta aż ciśnie się pytanie, czy także nazwa popularnego w Polsce deseru – ciasta „Murzynek” – jest rasistowska i należy ją zbojkotować?

Beb/Gazeta.pl/Narodowcy.net

Za: Fronda.pl (26.03.2014) | http://www.fronda.pl/a/kupujesz-palme-z-murzynkiem-uwazaj-mozesz-byc-rasista,35839.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content