Na co czeka marszałek Kopacz? Kombatanci chcą usunięcia reliktów komunistycznych

Aktualizacja: 2014-03-11 9:02 am

“Jesteśmy zdumieni, że Pani, podobnie jak inni politycy Platformy Obywatelskiej na różne sposoby starają się chronić pomniki okupanta” – podkreślają kombatanci w liście skierowanym do Ewy Kopacz. Domagają się ustawowego uporządkowania statusu reliktów komunizmu.

Poselskie i senackie projekty dotyczące usunięcia reliktów komunistycznych wciąż nie mogą doczekać się procedowania. Złożony w grudniu 2011 roku projekt ustawy autorstwa posłów PiS nie został nawet poddany pod głosowanie. Podobny senacki projekt, skierowany do Sejmu 21 czerwca 2013 r., spoczywa w marszałkowskiej zamrażarce.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych domaga się od marszałek Ewy Kopacz rozpoczęcia prac nad stosownym projektem ustawy o usunięciu komunistycznych reliktów z przestrzeni publicznej.

„W Polsce odnawia się pomniki chwały czy wdzięczności Armii Czerwonej kosztem milionów złotych. Tej armii, która jest odpowiedzialna za okupację Polski, łagry, Sybir, mordy, gwałty i grabieże. Patrioci, którzy domagają się usunięcia tych pomników są represjonowani przez policję i prokuraturę i stawiani przed sądami, mimo że część sędziów oddala te sprawy. Po Polsce rozjeżdżają się przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, dyplomaci Moskwy i wywierają presje na władze samorządowe, domagając się, aby nie usuwały pomników zniewolenia Polski (np. w Pieniężnie, gdzie nadal straszy pomnik kata Armii Krajowej – generała Iwana Czerniachowskiego)” – zauważają sygnatariusze listu.

Zdaniem kombatantów „Sejm, którym Pani kieruje, zamiast uchwalić ustawę o usunięciu wszystkich reliktów komunistycznych przygląda się bezczynnie, jak niszczy się tożsamość narodu i patriotyzm, bo jak inaczej nazwać zachowania władz państwowych naśladujące działania komunistycznych kacyków z PRL”. Dlatego Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie  apeluje „do wszystkich osób odpowiedzialnych za ten schizofreniczny stan rzeczy, a szczególnie do Pani Marszałek o uchwalenie przed przerwą wakacyjną ustawy, która zobowiąże odpowiednie władze do usunięcia wszystkich reliktów komunistycznych z przestrzeni publicznej w Polsce”.

Źródło: krakowniezalezny.pl

luk

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73802 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]