Aktualizacja strony została wstrzymana

Polskie Radio dla zagranicy: polscy katolicy zamordowali Żydów w Jedwabnem

Anglojęzyczna strona Polskiego Radia podaje informację o wystawie w warszawskim Muzeum Polskich Żydów na temat Polaków ratujących Żydów z zagłady. Autorzy informacji, powołując się na książkę Jana Tomasza Grossa, twierdzą m.in. że polscy katolicy zamordowali Żydów w Jedwabnem.

Wystawę o tym, jak Polacy ratowali Żydów w trakcie II wojny światowej można oglądać w Muzeum Polskich Żydów dzięki m.in. zaangażowaniu polskiego MSZ. Ma ona przedstawiać pozytywnie Polaków za granicą, promować działalność polskiego podziemia, rządu RP na uchodźctwie oraz pojedynczych osób duchownych i świeckich.

Szeroko o wystawie napisała też anglojęzyczna strona Polskiego Radia, opisując działalność polskiego podziemia i szerzej Polaków wobec zagrożonych zagładą Żydów. Dziennikarze Polskiego Radia na tym jednak nie poprzestali. Postanowili przypomnieć m.in. o książce Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi” przedstawiającej mord na Żydach w Jedwabnem.

Zdania historyków na temat książki i samych wydarzeń w Jedwabnem są podzielone. Gross nie ma wątpliwości, że mordu dokonali Polacy. Wielu wybitnych historyków kwestionuje tak jednoznaczne spojrzenie. Polskie Radio nie zwraca jednak uwagi na to, że tezy Grossa są podważane i pisze bez żadnych wątpliwości, że książka „skupiła się na zapomnianej masakrze Żydów przez Polskich katolików”.

W dalszej części informacji Polskie Radio idzie jeszcze dalej i opisuje wyniki badań przeprowadzonych i przedstawionych przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Według nich, jak pisze Polskie Radio, „23 proc. respondentów nadal podtrzymuje przekonanie oparte na religijnych uprzedzeniach wobec Żydów, czyli winieniu ich za śmierć Chrystusa”.

Jeśli polskie władze chciały promować męstwo Polaków ratujących Żydów przed niemiecką zagładą w trakcie II wojny światowej, to Polskie Radio skutecznie poinformowało w języku angielskim (na polskojęzycznej stronie nie ma żadnej informacji ani o „mordowaniu Żydów przez polskich katolików”, ani o wynikach badań UW) o zachowaniu Polaków w czasie okupacji. Źe powoływanie się na książkę Grossa jest manipulacją? Widocznie nikt w polskich mediach nie interesuje się tym „drobnym szczegółem”. 

Źródło: thenews.pl/polskieradio.pl

ged

KOMENTARZ BIBUŁY: Na stronie Polskiego Radia (link) w tekście pt „Polish WWII saviours of Jews remembered in Warsaw” padają zniesławiające słowa: „Stains on Poland’s wartime treatment of Jews have been highlighted in recent years, owing to books such as Jan Gross’s Neighbours (2001), which focused on what had been a largely forgotten massacre of Jews by Polish Catholics in Jedwabne.” Autorem noty jest osobnik podpisujący się literami nh. Być może jest to krakowski korespondent PR, nijaki Nick Hodge. Warto przypomnieć temu „specjaliście od spraw żydowskich” – bo jego produkcja publicystyczna dotyczy głównie tego tematu – jak wyglądała prawdziwa historia Jedwabne. Warto zapamiętać również nazwiska innych redaktorów sekcji angielskojęzycznej Polskiego Radia: 

Polish Radio English Section are (front row – left to right) Veronika Joy, Sławek Szefs, Danuta Isler, Agnieszka Bielawska (second row – left to right) Hagay Hacohen, Peter Gentle, Joachim Ciecierski, Eliza Mickiewicz (producer), Michał Kubicki and Elżbieta Krajewska, Alicja Baczyńska, Nick Hodge (Kraków correspondent), Kalina Olejniczak (Poznań correspondent), Jarek Juszkiewicz (Katowice correspondent). Maciej Bąk (Gdańsk correspondent). Picture available at: http://www.thenews.pl/1/64/Artykul/23557,About-Us#sthash.fdEIUu6m.dpuf

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-03-10) | http://www.pch24.pl/polskie-radio-dla-zagranicy--polscy-katolicy-zamordowali-zydow-w-jedwabnem,21588,i.html#ixzz2vZHs6qzl

Skip to content