Szef MON: chcemy więcej wojsk USA w Polsce

Aktualizacja: 2014-03-7 9:21 am

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak przyznał, że liczy na zwiększenie obecności wojskowej Amerykanów w Europie, w tym w naszym kraju. We czwartek zdecydowano, że do Polski przyleci 12 amerykańskich samolotów F-16.

Minister jest bezkrytyczny wobec NATO i USA twierdząc, że obecność Polski w strukturach północnoatlantyckich „daje Polsce gwarancje bezpieczeństwa”. Według ministra mechanizmy wojskowe są w Sojuszu bardzo sprawne, choć „oczywiście do aktywnych działań potrzeba politycznych decyzji sojuszników, też naszej. Nie zapominajmy, że NATO to nie zewnętrzna organizacja, to też my” – stwierdził.

Zapytany, czy Polacy powinni bać się w związku z kryzysem na Krymie Siemoniak stwierdził, że „każdy w Europie ma prawo czuć się zaniepokojony. Jednak Polacy nie muszą bać się o swoje bezpieczeństwo. Nie straszmy ich wojną”.

Tomasz Siemoniak w rozmowie z „Rzeczpospolitą” nazwał „absurdalnymi” zarzuty jakoby bojownicy z Majdanu byli szkoleni w Polsce. Takie tezy stawiał na swojej konferencji prasowej prezydent Rosji Wladimir Putin.

Minister zaprzeczył również pogłoskom o trwającej rzekomo alokacji polskich wojsk na granicy polsko-ukraińskiej i przyznał, że nie rozważa możliwości przywrócenia zasadniczej służby wojskowej. – Decyzja o rezygnacji z poboru była ostateczna. Obecna armia jest w pełni zawodowa, żołnierze zaś dysponują nowoczesnym uzbrojeniem. Dodatkowo systematycznie szkolimy rezerwy. Ten model Sił Zbrojnych jest dobry – twierdzi Tomasz Siemoniak.

Źródło: rp.pl

kra

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73715 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]