Kerry: brak “homo-tolerancji” jak antysemityzm

Aktualizacja: 2014-02-27 2:43 pm

John Kerry porównał nowe ustawodawstwo antyhomoseksualne Ugandy do antysemickich ustaw w hitlerowskich Niemczech i apartheidu w RPA. – Wystarczy zmienić nacisk tej ustawy i skierować ją przeciw czarnym lub Żydom, a znajdziemy się w 1930 roku w hitlerowskich Niemczech albo w latach 1950 – 1960, gdy królował apartheid w RPA – powiedział do reporterów w ubiegły poniedziałek sekretarz stanu USA. W tym dniu prezydent Ugandy Yoweri Museveni podpisał antyhomoseksualną ustawę. Zdaniem amerykańskiego polityka, to antysodomskie prawo, jest „okrutne” i „niemoralne”.

Przy okazji tej ustawy sekretarz stanu zwrócił uwagę na sytuację homoseksualistów rzekomo dyskryminowanych w 78 państwach na świecie. W Afryce, w 37 krajach obowiązuje surowe prawo zakazujące jawnych praktyk sodomskich.

Nowa ugandyjska ustawa wprowadza surowe kary dla pederastów i lesbijek. Dożywotnie więzienie grozić będzie za niektóre praktyki homoseksualne, zwłaszcza za seks z nieletnimi oraz aktywność seksualną podejmowaną przez homoseksualistów zarażonych wirusem HIV. Na dożywocie będą mogli również zostać skazani homoseksualiści – recydywiści. Ustawa w obecnym kształcie przewiduje karę roku pozbawienia wolności dla osób oferujących homoseksualistom porady lub usługi mające związek z ich skłonnościami Uderza to przede wszystkim w działalność organizacji lobbujących na rzecz legalizacji homoseksualizmu.

Według amerykańskiego sekretarza stanu, nowe prawo jest „niemoralne”. Kerry zapowiedział, że USA nie spoczną dopóki we wszystkich krajach na świecie nie zostanie zniesiona dyskryminacja osób homoseksualnych. – Działania antygejowskie, naturalnie prowadzone są w różnych miejscach na całym świecie. Nie jest to wyłącznie afrykański problem. Jest to problem globalny i będziemy się z nim zmagać do skutku – zapowiedział.

Pod koniec tygodnia sekretarz stanu spotka się z amerykańskim korpusem dyplomatycznym w Waszyngtonie, by omówić sposoby radzenia sobie z rzekomym wzrostem uprzedzeń wobec homoseksualistów.

Jednocześnie przedstawiciele administracji Obamy zapowiedzieli rewizję stosunków z rządem Ugandy, który współpracuje m.in. z amerykańskimi komandosami w celu zwalczania bojowników Al Kaidy powiązanych z dżihadystami somalijskimi. Amerykanie pomagają Ugandyjczykom schwytać Josepha Kony, szefa Armii Oporu Pana, poszukiwanego za liczne zbrodnie wojenne. Stany Zjednoczone zapowiedziały jednak, że zmiany mogą dotyczyć wyłącznie programów pomocowych. Uganda otrzyma mniej środków na walkę z AIDS.

Pomoc dla Ugandy wstrzymali Norwegowie

Pomoc dla Ugandy w wysokości 50 mln koron wstrzymali już Norwegowie. Minister spraw zagranicznych Børge Brende, tuż po podpisaniu przez prezydenta ugandyjskiej ustawy, stwierdził: – Norwegia wyraża głębokie ubolewanie z powodu podpisania w dniu dzisiejszym przez prezydenta Ugandy nowej, surowszej ustawy przeciwko homoseksualistom. Ustawa ta jest sprzeczna z podstawowymi prawami człowieka i z konstytucją Ugandy. Pogorszy ona sytuację grupy, która już w tej chwili narażona jest na prześladowania, oraz sprawi, że działalność osób i organizacji pracujących na rzecz praw mniejszości seksualnych będzie postrzegana jako działalność kryminalna.

Pod koniec XIX w. w Ugandzie męczeńską śmierć poniosło kilkudziesięciu młodych dworzan nawróconych na katolicyzm, którzy nie zgodzili się na homoseksualne wykorzystywanie przez króla Mwangę. Król polecił ich spalić albo w różny sposób torturować. Zginął wówczas m.in. przełożony paziów – Karol Lwanga. Wspomnienie jego i Towarzyszy przypada w Kościele katolickim 3 czerwca.

Źródło: yahoo.com, reuters.com, AS

Tags: , , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73553 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]