W Arizonie można odmówić usług homoseksualistom

Aktualizacja: 2014-02-25 10:40 am

Parlamentarzyści z Arizony właśnie przyjęli ustawę, która pozwoli właścicielom firm na odmowę świadczenia usług dla homoseksualistów ze względu na przekonania religijne. Homoseksualiści skarżą się, że to dyskryminacja. Tymczasem zwolennicy nowego prawa uważają, że ustawa chroni obywateli przed aktywizmem sędziowskim.

Inicjatorem ustawy anty-homoseksualnej była konserwatywna organizacja Centrum Polityki Arizona, walcząca z aborcją i „małżeństwami” tej samej płci. Jej przedstawiciele przekonują, że nowe prawo zostało przyjęte, aby chronić obywateli przed aktywizmem sędziów federalnych. Na swojej stronie internetowej napisali: „Ponieważ jesteśmy świadkami rosnącej – jak nigdy dotąd – wrogości wobec ludzi wiary, konieczna staje się walka w obronie wolności religijnej”.

Prezes Centrum Polityki Arizona, Cathi Herrod tłumaczyła w CNN, że założenie ustawy jest bardzo proste. Chodzi o zapewnienie Amerykanom prawa do pracy zgodnie z ich przekonaniami, zwłaszcza dzisiaj, gdy nasila się wrogość wobec religii.

Nowe prawo anty-homoseksualne przyjęte w ub. czwartek zostało zaakceptowane przez 33 kongresmenów. Przeciwnych było 27. By ustawa weszła w życie konieczny jest jeszcze podpis gubernatora Johna Brewera, który w ub. roku zawetował podobny projekt. W tym roku jednak przekonuje, że właściciele firm powinni mieć zagwarantowane prawo do odmowy świadczenia usług ze względu na przekonania moralne. To kwestia wolności. – Myślę, że każdy, kto jest właścicielem firmy powinien mieć wybór odnośnie tego z kim chce współpracować i dla kogo chce świadczyć usługi – mówił Brewer dla CNN.

Ustawa krytykowana jest przez Demokratów i homo-lobby. Senator Anna Tovar z Kongresu federalnego straszyła, że nowe prawo otwiera drzwi do dyskryminacji nie tylko ze względu na „orientację seksualną”, ale także ze względu na rasę, status rodzinny, religię, płeć, wiek itp. W piątek działacze homoseksualni zorganizowali protest przed biurem gubernatora.

Do gubernatora z apelem o niepodpisanie ustawy zwrócili się przedstawiciele największej w Arizonie organizacji przedsiębiorców – Rady Gospodarczej. Ich zdaniem nowe prawo będzie miało daleko idące skutki dla całego biznesu w stanie, ze względu na niepotrzebne narażenie się na kosztowne spory prawne. Biznesmeni straszą bojkotem największej imprezy w stanie – rozgrywek Super Bowl XLIX.

Źródło: CNN, AS.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73510 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]